Město Patara se nachází v provincii Antalya na jihozápadním pobřeží Turecka. Je to starověké lýkijské přístavní město. Počátky pocházejí z osmého století před naším letopočtem, založil ho Patarus, syn Apollóna. Město se stalo velmi důležitým přístavním městem a hlavním městem provincií Lycia a Pamphilia. V byzantském období Patara měla i velký význam pro křesťany. Narodil se zde svatý Mikuláš (280-343), který později žil ve městě Myra (nyní přejmenováno na Demre).
Za válek mezi Turky a Byzantinci město začalo upadat a bylo z velké části opuštěno. Po šestnáctém století se přístav začal plnit navátým pískem. Lodě zde nemohly kotvit a Patara tak ztratila svůj význam jako přístavní město. Vlastně celkově jakoby úplně zmizelo z mapy.
V roce 1988 zahájil univerzitní profesor vykopávky města Patara. Koncem roku 2007 byl všechen navátý písek vyvezen z divadla a dalších historických budov. Na hlavní ulici byly znovu vztyčeny sloupy. Tým archeologů pokračoval ve vykopávkách. Nyní je zde vidět část ruiny města Patara, divadlo, chrám a kruhovou jámu, která byla prý sídlem orákula, městské hradby, věže, hrad, sarkofágy s nápisy. Přístav je v mokřadu, ale v provozu. Práce na obnovení starého města nesly velké úspěchy. Spousta historických artefaktů byla restaurována a ráz původního města je patrný. Třeba někdy uvidíme město v takové podobě, jakou mělo kdysi. A slávu také určitě získá zpět. Tedy v cestovním ruchu určitě.
Nedaleko města leží prý nejkrásnější pláž v Turecku. Nachází se v docházkové vzdálenosti od města, ale také sem pravidelně jezdí autobus. Pláž je dlouhá 14 km a je tvořena velmi jemným pískem. Jsou zde zakázány veškeré sporty a možnost koupání je také časově omezena. Během noci tu totiž želvy kladou svá vajíčka. Toto místo je také prý velmi oblíbené pro filmaře.
Turecko je velmi zajímavá země bohatá na historii. Pokud popojedete z většího a modernějšího města někam dál, tak se rázem ocitnete v jiném světě. A určitě stojí za to poznat něco jiného, než jen hotel a pláž.
ChytráŽena.cz