Karlovarský kraj nabízí svým návštěvníkům spoustu turistických cílů – ostatně stejně jako jiné kraje v naší malé, ale krásné zemi. Vždy se o tom rádi znovu přesvědčujeme a na některá z těchto míst se pravidelně vracíme. Protože ale Karlovarský kraj máme od nás dost daleko, na jeho návštěvu vždy vyčleňujeme alespoň kratší dovolenou. Ne jinak tomu bylo na sklonku letošního obzvláště vydařeného podzimu.
Během několika dní dovolené jsme navštívili řadu více i méně známých míst: Františkovy Lázně, Mariánské Lázně, přírodní rezervaci SOOS, historické město Cheb a řadu dalších. Dnes bych vás ale ráda seznámila jen s jedním z nich, které nám přirostlo k srdci. Objevili jsme ho před pár lety a žasneme, jak je každým rokem hezčí.
Tímto místem je městečko Skalná, které bylo založeno pod hradem Vildštejn. Má necelé dvě tisícovky obyvatel (do konce II. světové války převážně německé národnosti) a naštěstí třeba i během letních prázdnin tu můžete najít vytoužený klid, což se samozřejmě nedá říct o zhruba pět minut jízdy autem vzdálených Františkových Lázních nebo dvanáct kilometrů vzdáleném Chebu. O tom, že Skalná není „profláknutý“ turistický cíl, se přesvědčíte i na Wikipedii – na informace o tomto městečku je poměrně skoupá. Takže jaké je město pod Vildštejnem, jeho historie a památky?
Název tomuto městu dal stejnojmenný hrad (původně Wildstein) postavený na skalnatém výběžku nad údolím potoka Sázek. Jméno hradu a později také osady bylo odvozené podle hojnosti zvěře ve zdejších lesích (německy Wild) a podle toho, že hrad stojí na skále, tedy kameni (německy Stein) – odtud pak Wildstein a po I. světové válce český název Vildštejn. Po II. světové válce bylo navrhováno několik nových názvů obce, až byl v roce 1950 schválen název Skalná.
Vznik města pod románským hradem se datuje někdy po roce 1200. Obec se úspěšně rozvíjela a v roce 1865 byla povýšena na městys. Rozvoj trval až do II. světové války, po jejím skončení však naprostou většinu místních (tedy německých) obyvatel čekalo vysídlení především do sousedního Bavorska. Po znovuosídlení pohraničí sem přicházeli lidé z různých částí republiky, dodnes tu také žijí Češi z Volyně a rumunského Banátu. Nový rozvoj města nicméně mohl opravdu začít až po sametové revoluci v roce 1989.
Mezi turistické cíle ve Skalné patří hlavně již zmiňovaný hrad Vildštejn, který se stále úspěšně opravuje. Původně byl postaven jako vodní hrad s přístupem přes padací most. Hrad vlastnilo od jeho založení několik šlechtických rodů. Později byla přistavena i zámecká budova. Po roce 1950 začal hradní komplex chátrat. Naštěstí se v 2. polovině 80. let minulého století našla skupina dobrovolníků, kteří se zasloužili o jeho záchranu z už opravdu žalostného stavu (na zámeckou budovu už byl dokonce vydán demoliční příkaz). Po roce 1999 a po rozsáhlé rekonstrukci nový majitel zpřístupnil hrad veřejnosti. V současné době hrad nabízí i ubytování, konání různých akcí nebo také úžasnou středověkou hodovnu – musím říct, že speciality hradního řezníka a hlavně jejich teplé škvarky jsou naprosto bezkonkurenční! Součástí prohlídkové trasy je třeba muzeum hasičské techniky nebo v zámecké budově muzeum justice a vězeňství. I okolí hradu je dnes krásně opravené, kolem hradu vede upravená cestička a v lesoparku nebo u rybníka pod hradem můžete v klidu posedět a pokochat se výhledem po okolí.
Ve Skalné se nachází také přírodní koupaliště, řada krásných hrázděných domů v tzv. chebském stylu nebo původně gotický kostel sv. Jana Křtitele založený Řádem německých rytířů. Zajímavostí kostela je jeho křížová cesta se šestnácti zastaveními. Před kostelem je malý rozkvetlý parčík s lavičkami a výhledem na hrad. Prostě když budete mít někdy kolem cestu, zastavte se!
ChytráŽena.cz