Město Rhodos je hlavním městem stejnojmenného řeckého ostrova. Leží v jeho severní části, moře ho obklopuje ze všech stran. V nejsevernějším cípu ostrova se sbíhají dvě moře – Egejské a Středozemní. Město má tři přístavy. Nejznámější je starý přístav Mandraki, který nyní slouží především pro výletní lodě. Jsou zde dvě vysoké bronzové sochy jelena a laně, které se staly moderním znakem města. Zde prý stával Kolossos rhodský – obrovská bronzová socha, která se řadila k sedmi divům antického světa.
Rhodos je starobylé město s bohatou a zajímavou minulostí a velkým množstvím historických památek. Ale také velmi živé centrum ostrova, moderní město s hotely a nákupními centry. Město se dělí na Staré město a Nové město.
aše kroky vedly hlavně do Starého města, které je od roku
1988 zařazeno na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Staré město se
ještě dělí na tři části: Rytířská čtvrť (Kollakia) – zde je většina
středověkých památek, Turecká čtvrť (Chóra) – je převážně komerční oblast
s obchody a restauracemi a Židovská čtvrť. Staré město je obehnáno velmi
zachovalými městskými hradbami a věžemi s devíti vstupními branami. Celé
historické jádro je směsí byzantské, turecké a italské architektury. Jsou zde
různé průchody a kroutící se a křížící se uličky. Ztratit se v tomto
labyrintu je docela snadné. I my jsme se několikrát vraceli a hledali správnou
cestu. Navigace zde moc nepomůže. Ale na druhou stranu zase narazíte na různá
odlehlejší místa bez turistů nebo zastrčené taverny.
Ve městě je mnoho pamětihodností. Některé z nich se datují až do starověku, převážně však pocházejí ze středověku. Popisovat vám je tu nebudu, protože by to byl článek poměrně dlouhý. Každý, kdo město navštíví, si zde vybere to, co ho zajímá. Na internetu je spousta informací, tak nebude problém zapátrat. Pro člověka, který se zaobírá historií, to je úplný ráj. Kromě památek tu je také dost muzeí a různých archeologických nalezišť. Já jsem ve škole dějepis nikdy moc ráda neměla. Když to ale nyní vidím, tak si říkám, že ti lidé byli moc šikovní a vynalézaví. Stavby jsou zde poměrně udržovány a dost jich můžete navštívit zdarma. Představa, že chodím po ruinách akropole, která pochází z let 300-200 před naším letopočtem z období antiky, je úžasná. Že tu byl chrám Athény a Dia nebo Apollónuv chrám a také antický stadion. A kdo se tu v té době procházel. Škoda, že jsem nebyla v hodinách dějepisu pozornější. Teď abych to hledala na internetu.
Líbí se mi tu hlavně úzké, klidné uličky s květinami a restauracemi. Řekové jsou přívětiví a snaží se vám v mnohém vyhovět a poradit. Většina z nich umí anglicky, tak se dá domluvit. Posezení v restauraci je zážitek. Porce veliké a jídlo vždy chutné, plno zeleniny a masa. Číšníci už dopředu dokáží tipnout odkud jste přijeli a snaží se navázat hovor. Zažili jsme tu několik vtipných poznámek, úsměvy tu vidíte téměř všude.
Pokud pojedete na Rhodos výhradně za koupáním, tak tu jsou krásné pláže, převážně oblázkové. Přímo na špičce ostrova se nachází zelený park s budovou mořského akvária, návštěvu doporučuji. Zde je pláž Eli, jedna z nejhezčích. Dlouhá je 800 metrů a široká 80 metrů. V blízkosti jsou hotely a restaurace. Z této pláže je vidět na turecké pobřeží. V době naší návštěvy se tu ještě moc lidí nekoupalo, ale v letní sezoně tu asi je narváno.
ChytráŽena.cz