Loni jsme vzali do Zlína našeho kamaráda, původem od Košic. Byl mile městem překvapen. Jelikož můj muž ve Zlíně jako dítě bydlel a chodil do školy, tak město zná a trošku nás provedl. Zašli jsme do ''21'', to je původní budova v areálu Baťových závodů, nyní sídlo Krajského úřadu. Budova, alespoň její část, je otevřena i o víkendu. V sídle se nachází kavárna s vyhlídkovou terasou. Je otevřen vchod od areálu fabriky. Tím, že se kolem bývalého Svitu zbořil plot, vzniklo krásné obchodní centrum, a kdo nebyl ve Zlíně několik let, tak uzná, že je to krásné město k nepoznání a teprve bude, až se ještě vše dodělá.
Ale pojďme do již zmíněné ''21''. V přízemí je malá výstava o továrně a nahlédli jsme i do pojízdného výtahu - malé kanceláře. Do vyšších pater vás vyveze pater-noster, nebo normální výtah. Já volila tu druhou variantu a sešli jsme se na oné vyhlídkové terase, na střeše budovy. Je odtud výhled na celé město. Pod námi přes silnici je pomník zakladatelů. Kousek výš Hotel Moskva a kino, které mnozí znáte z festivalů filmů pro děti, které zde probíhají již od roku 1961. Dívčí internáty, zimní stadion a nové Kongresové centrum od architektky Jiřičné. Kousek napravo jsou červené, cihlové Baťovy domky. Jeden domek byl vybrán jako ukázkový, ale bohužel je uzavřen, napadla ho dřevomorka.
Na druhé straně vidíte z terasy Jižní svahy, dolů přímo pod námi je vidět bývalý tovární areál. Jsou zde obchody, knihovna, mezi bývalými továrními budovami už jsou ulice. Je vidět park se střechou zámku a kousek dál i věž kostela. To je vlastně historický Zlín. Je to hezká podívaná, ale jedeme dolů. Ukážeme kamarádovi Muzeum obuvnictví, mám dojem, že manžel říkal, že v tom místě byl dříve vstup do areálu Svitu. Jinak nad Zlínem je Lesní hřbitov a Filmové ateliéry Zlín, kde vzniklo mnoho loutkových pohádek Hermíny Týrlové, to je moje krásná vzpomínka na dětská léta. Ale natočilo a zpracovalo se tady i spousta jiných filmů. Ve Zlíně je přímo ve městě i lyžařský svah.
Ale zpět k naší procházce. Od muzea jsme přešli silnici k parku se zámkem. Zašli jsme příteli ukázat i místo, kde stál strom, který způsobil tragedii, kterou znal z médií. Přešli jsme na náměstí k Radnici, ukázali mu Zlaté jablko, to je obchodní centrum. Zašli jsme na náměstí na kafíčko a šli zase zpět k autu a jeli domů. Cestou přes Otrokovice a Napajedla bylo vidět další cihlové budovy z dob rodiny Baťových a zastávku jsme udělali i v Rybárnách, to je součást Uherského Hradiště, tam na břehu řeky Moravy, je na domě pamětní deska a automat na pamětní mince. Na tomto místě dříve stál domek, ve kterém se narodil roku 1898 Jan Antonín Baťa.
Zavezli jsme kamaráda domů a domluvili se, že až se oteplí, tak zajedeme na kolech z Veselí nad Moravou, kde bydlí, kolem Baťova kanálu do Sudoměřic k Výklopníku, kde se nakládal lignit z vlaku na lodě a vozil se do Otrokovic. Byl to hezký výlet. A až pojedete do Zlína, zajděte si na Krajský úřad. Nejsou to jen kanceláře.
Fanypol - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz