„Pro zájemce je nově připraveno noční provázení výstavou, kdy bonsaje osvítí lucerničky. Věříme, že to bude v noční Japonské zahradě zážitek. O víkendech mohou návštěvníci v zahradě cvičit Taiji, skládat origami, naučit se tvarovat bonsaje nebo pozorovat čajový obřad. Dozvědí se také mnoho zajímavého při provázení výstavou průvodcem, a to nejen o bonsajích, ale také například o japonském meči“, říká ředitelka Botanické zahrady Praha Věra Bidlová.
Co přesně je bonsaj?
Slovo bon znamená miska a sai je buď strom, nebo také sázet. Bonsaje jsou tedy miniaturní stromy v misce tvarované tak, aby navozovali iluzi starého stromu.Výstava bonsají, která se každoročně v trojské botanické zahradě koná, bude letos nabitá zajímavostmi. I množství vystavovaných bonsají bude větší, než obvykle. „Letošní výstava je již 10. ročníkem. U příležitosti tohoto jubilea se jedná o zatím největší výstavu s tímto zaměřením, která se v botanické zahradě konala. Výstava je letos zvláštní i tím, že se jedná o mezinárodní výstavu. K vidění budou zajímavé exponáty nejen z Čech, ale i ze Slovenska, Polska a Maďarska. Na návštěvníky čeká naučná stezka, která nabídne jak krok za krokem pěstovat bonsaje od semen, řízků, sazenic, jak se o bonsaje starat, jak je tvarovat, co s nimi o dovolené nebo jak pro ně vybírat misky. Lidé mohou obdivovat i trávové bonsaje, které je možné udělat z běžných pokojových a venkovních rostlin,“ popisuje Petr Herynek, kurátor výstavy.
Součástí výstavy budou i autorské kameny suiseki Karla Šeráka doplněné pokojovými bonsajemi Václava Wiesnera, a to ve výstavním sále. Výstava bonsají se koná pod záštitou Velvyslanectví Japonska v České republice a ve spolupráci s Česko-japonskou společností.