-Komerční sdělení-
V průměru každý pátý pár v Česku řeší problémy s neplodností. Málokdo přitom ví, jaké nejmodernější metody lze při umělém oplodnění využít. Jednou z takových je využití mikrofluidních čipů (Microfluiding Sperm Sorting – MSS), která přirozeně a šetrně vybírá ty nejkvalitnější spermie, čímž může výrazně zvýšit šanci na úspěšné početí. Centrum reprodukční medicíny (CRM) ISCARE teď připravilo speciální akci – každý pár, který v lednu absolvuje vstupní konzultaci k léčbě plodnosti, dostane možnost využít mikrofluidní čip zdarma. Tato metoda není hrazená pojišťovnou a normálně stojí 6.500 korun.
Spermie musí splňovat důležité kvalitativní aspekty – množství, pohyblivost, nepoškozenost DNA aj. U přirozeného oplodnění se o výběr nejkvalitnějších spermií postará samo prostředí v těle ženy. Při umělém oplodnění je standardně využívána tzv. centrifugace – mechanické odfiltrování.
„Mikrofluidní čipy oproti tomu pracují obdobně jako ženské tělo. Tedy jako filtr, který do vzorku nechá proniknout jen kvalitní spermie. Ty mají lepší morfologii, genetickou výbavu a více než dvojnásobnou životaschopnost a pohyblivost oproti nevytříděným spermiím,“ vysvětluje Veronika Faměrová, vedoucí laboratoře CRM ISCARE. Úspěšnost umělého oplodnění se tím může zvýšit až o 35 %. „Podle dosavadních výzkumů mohou mikrofluidní čipy zvýšit šanci na otěhotnění u párů, kde otěhotnění ovlivňoval především mužský faktor. Lze ji použít také při inseminaci,“ doplňuje MUDr. Jan Lacheta, primář centra reprodukční medicíny ISCARE.
Metoda je vhodná i pro páry, které mají za sebou více neúspěšných pokusů o umělé oplodnění. Je vhodné ji využít v případě opakovaně neúspěšné inseminace (IUI), dále pokud při oplodnění metodou ICSI byla nízká míra oplodnění vajíček. Vhodná je také po opakovaných potratech, bezvýsledných embryotransferech bez zahnízdění embrya nebo také při nedostatečné kvalitě embryí v předchozích IVF cyklech.