Alergická rýma je rizikovým faktorem pro vznik průduškového astmatu. Pokud se alergická rýma objeví jako první alergické onemocnění u dítěte, je riziko vzniku astmatu dokonce až čtyřnásobně zvýšené oproti zdravé populaci. Průduškové astma častěji způsobují alergeny domácího a vnitřního prostředí, které vyvolávají celoroční rýmu.
Ze statistik vyplývá, že alergická rýma časem vymizí pouze u 10 – 23 % dětí.
Nejúčinnějším preventivním opatřením je odstranění alergenů z domácnosti (domácí zvířata, plísně). U alergie na roztoče je potřeba pokusit se co nevíce snížit míru styku s alergenem. Doporučuje se:
- výměna ložního prádla jedenkrát týdně a praní při teplotě minimálně 60°C;
- je vhodné používat matracový chránič;
- odstranit koberec z dětského pokoje;
- utírat prach z nábytku dvakrát týdně;
- stírat podlahu na vlhko;
- ošetřit mrazem plyšové hračky (hračky se ponechají v mrazničce při teplotě minimálně -15°C).
Léčba alergické rýmy u dětí se liší v závislosti na závažnosti onemocnění. Při léčbě lehčího stupně alergické rýmy se používají místně protialergické přípravky – antihistaminika (oční kapky, nosní sprej) nebo antihistaminika II. generace ve formě tablet a sirupu. U dětí s těžší alergickou rýmou se antihistaminika užívají společně s nosními hormonálními přípravky. V některých případech se u dětí starších 5 let používá specifická imunoterapie s cílem navodit toleranci alergenu a snížit riziko vzniku astmatu. U dětí do 15 let se dává přednost podání kapek nalačno pod jazyk před podkožními injekcemi.
Alergická rýma se musí léčit
Pacienti, kteří trpí alergickou rýmou, mají v současné době k dispozici řadu moderních léků. Je však potřeba, aby navštěvovali svého alergologa pravidelně a konzultovali s ním svůj zdravotní stav i případné obtíže spojené s alergickou rýmou v každodenním životě. Pouze odborník může provést všechna potřebná vyšetření a kdykoliv přizpůsobit léčbu pacienta jeho aktuálním potřebám.
Autorky:
prim. MUDr. Irena Krčmová, CSc., z Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové a MUDr. Jiřina Chládková, Ph.D., z Dětské kliniky FN Hradec Králové.
Veronika J.
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz