Má smysl zatěžovat dítě očkováním proti pneumokokovi, když jich v prvních týdnech a měsících života musí absolvovat tolik?
Určitě ano, invazivní pneumokokové infekce totiž nejvíce ohrožují právě děti do 1 roku. Očkováním také můžete do určité míry předcházet akutním i chronickým zánětům středního ucha. Zátěž organismu spojená s infekcí je ve srovnání s očkováním neporovnatelně větší, moderní očkovací látky jsou šetrné, očkování se z tohoto důvodu rozhodně není třeba obávat.
Jaká onemocnění způsobuje pneumokok? Jsou to opravdu tak rozšířená a nebezpečná onemocnění? Jak se jimi dítě může nakazit?
Pneumokok je jednou z hlavních příčin život ohrožujících invazivních onemocnění, jako jsou například meningitidy, invazivní pneumonie či sepse. Mnohem častěji však způsobují pneumokoky dětem mírnější formy infekce – například zánět středního ucha, jedno z nejběžnějších dětských onemocnění. Pneumokoky se šíří kontaktem s lidmi, kteří nemocí trpí nebo jsou jejími přenašeči. Nejčastěji jsou přenášeny kapénkovou infekcí při kašli a rýmě. Děti se mohou nakazit například od svého staršího sourozence nebo ve školce.
Jak důležitý je počet sérotypů pneumokoka, proti kterým necháme dítě očkovat?
Je třeba si uvědomit, že existuje více než devadesát různých sérotypů bakterie Streptococcus pneumoniae, neboli pneumokoka, ale pouze několik z nich je zodpovědných za převážnou část invazivních pneumokokových onemocnění u dětí. Všechny vakcíny na našem trhu nabízejí pokrytí většiny těchto invazivních sérotypů pneumokoka, kterými jsou malé děti v České republice ohroženy. Při volbě očkování je také vhodné zvážit například stupeň ochrany proti zánětu středního ucha, který představuje časté zdravotní potíže a proti kterému může pneumokoková vakcína pomoci chránit.
Není očkování proti invazivním pneumokokovým onemocněním bolestivé? Jak jej děti snášejí?
Očkování proti pneumokokům je dětmi velmi dobře snášeno. Po očkování se může vyskytnout zvýšená teplota, horečka, zarudnutí či otok v místě vpichu. Tyto reakce jsou však známkou toho, že očkování vyvolalo požadovanou imunitní odpověď, a většinou rychle odezní.
Kdy bychom měli nechat své dítě naočkovat proti pneumokokům?
Invazivní pneumokoková onemocnění nejvíce ohrožují kojence mladší jednoho roku. Proto doporučuji s očkováním neotálet a poradit se s vaším pediatrem co nejdříve po porodu. V případě, že je očkování zahájeno mezi třetím a pátým měsícem věku a že jsou tři dávky vakcíny aplikovány do sedmého měsíce věku, je očkování hrazeno zdravotními pojišťovnami. Hrazeno je pak i přeočkování ve druhém roce života. Pokud uvedená kritéria vaše dítě nesplní, je třeba vakcínu uhradit.
autor - Doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.
praktický lékař pro děti a dorost
ChytráŽena.cz
praktický lékař pro děti a dorost
ChytráŽena.cz