Opruzeniny. Asi nejčastější problém maminek malých dětí. Děláte, co můžete, ale mrňous se jednoho krásného rána vzbudí a zadeček se mu červená víc, než rajské jablíčko. Co s tím?
Opruzeniny u malých dětí se mohou vyskytnout téměř po celém těle, protože jejich kůžička je tenká a jemná a je na ní mnohem víc záhybů, než u dospělého. Ale nejčastěji se objevuje na zadečku miminka díky působení moči a stolice.
Někdy si opruzeninu můžeme splést s alergickou reakcí. Tady je důležité zaměřit se hlavně na místa výskytu. Alergie na prací prášek se obvykle projeví na bříšku, alergie na potraviny kolem úst, apod.
Nejčastějším druhem plenkového zánětu (opruzeniny) je tzv. suchá zapářka. Poznáme ji podle jasně červené, lesklé barvy. Vlhká opruzenina – nejčastěji ve formě mokvavých puchýřků-je bolestivější a také obtížněji léčitelná. Musíme jí věnovat více pozornosti.
Opruzeniny - Co dělat, když se miminko oprudí?
Prvním krokem by mělo být vynechání vlhkých ubrousků. K očistě zadečku bohatě postačí teplá voda. Vyhněte se pokušení a nepřidávejte do ní ani mýdlo, to totiž dětskou pokožku vysušuje a opruzenina se bude hojit déle. Použijte raději kvalitní rostlinný olej. Pokožku nevysoušejte třením ručníku, ale raději jemným poklepáváním. Nebojte, nezabere to o tolik víc času, jak si možná myslíte.
Opruzená místa je dobré potírat vymáchaným pytlíčkem černého čaje nebo mateřským mlékem a nechat na vzduchu zaschnout. Větším miminkům mohou prospět i sedací koupele z dubové kůry nebo slézu (poptejte se v lékárnách). Pozor! Sedací koupel je určená jen pro postižená místa, není dobré v ní koupat celé tělíčko.
Pokud věříte spíše lékárnám, poohlédněte se po zinkové masti. Při větším opruzení se lékárnice zeptejte i na volně prodejné protiplísňové přípravky. Pokud opruzenina do tří dnů nezmizí, je dobré zajít k pediatrovi, který může předepsat i antibiotickou mast.
Kojící maminky by měly pro jistotu vyřadit z jídelníčku příliš dráždivá jídla, kyselé šťávy a cukr. Bolístka se pak bude hojit rychleji.
Opruzeniny - Dobrá rada na závěr
Snažte se vlhké ubrousky používat jen tam, kde není tekoucí voda. Jsou sice pohodlné, ale ani antialergické složení vám nezajistí 100% zklidněnou pokožku. Doma sáhněte po již zmíněné vodě a oleji. Do plenek zabalujte vždy jen pěkně suchý zadeček. A ani malou opruzeninu není dobré zanedbat. Během několika hodin se z ní může vyvinout závažný problém.
Notburga
ChytráŽena.cz