Proč je dobré o růstovém spurtu vědět předem? Maminky a to především prvorodičky neznalé pojmu se při první laktační krizi většinou vyděsí, že nemají dostatek mléka a že se mléko přestává tvořit. Jejich okolí je často v tomto názoru podporuje, hlavně starší příbuzné jako tchyně a tetičky.
Laktační krize - než pověsíte kojení na hřebík
Milé maminky, než kojení pověsíte na hřebík a smutně sáhnete po krabici se Sunarem, mějte na paměti, že žádné slabé mléko neexistuje! Mateřské mléko má vždy přesně to složení, jaké miminko zrovna v tu chvíli potřebuje, je produkováno přesně v tom množství, jaké si dítě vypije. Prsa nefungují jako zásobárna mléka. Během samotného kojení se mléko teprve vytváří, čím déle dítě saje, tím déle se mléko tvoří. V období růstových spurtů, tedy kolem 3. a 6. týdne a 3. a 6. měsíce má miminko větší hlad, chce více mléka, které vy ještě nemáte, ale které se během příštích dnů začne tvořit.Chce to jen trpělivost vaši a vašeho okolí, neztrácet hlavu a nervy. Může se vám zdát, že neděláte nic jiného, jen kojíte. Přesto je dítě stále nespokojené a hladově pláče, může mít i koliky způsobené napolykaným vzduchem a kvasením velkého množství předního mléka bohatého na cukry. Může vás vystrašit i zelená hlenovitá stolička miminka. Vaše prsa, která po návratu z porodnice připomínala dva dobře nafouknuté fotbalové míče, jsou najednou oplasklá a jakoby prázdná. To všechno je normální. Vydržte a nevzdávejte to, kojení je to nejkrásnější, vaše intimní chvíle jen mezi vámi a vaším maličkým.
Laktační krize - co dělat?
Co tedy dělat? Kojit a kojit. Přikládat k prsu podle potřeb dítěte, i kdyby to mělo být každou půlhodinu. Častá stimulace bradavek sáním dá vašemu organismu signál, že je potřeba zvýšit produkci mléka. Za dva až tři dny se laktace zvýší, vaše miminko se dosyta nají a vy si konečně oddychnete. Pokud stojíte o to dále kojit, je důležité těch pár dní vytrvat a pokud možno se vyhnout přikrmování dítěte umělým mlékem. To je cesta do pekel. Jste-li už opravdu zoufalá, dítko řve hlady a vy i partner jste už na pokraji zhroucení, uvařte jednu dávku umělého mléka, aby se dítě dosyta najedlo a na chvíli usnulo, odpočinete si i vy. Slovo jednu je zvýrazněné záměrně, podejte pouze jednu dávku denně, nejlépe večer před spaním. Častější podání umělého mléka vás o kojení dřív nebo později připraví úplně. Dítě rychle pochopí, že existuje jiný a snadnější způsob jak se nasytit než máminy prsa, bude odmítat sát nebo bude sát nedostatečně, nedojde k dostatečné stimulaci bradavek a tedy ani ke zvýšení tvorby mléka.
Laktační krize - Jak si můžete pomoci?
Důležitý je velký příjem tekutin, nejlépe teplých. Vypití hrnku čaje před každým kojením uvolní mlékovody a spustí tvorbu mléka. Vhodné jsou čaje pro kojící matky, bylinkové směsi obsahující fenykl, anýz, kopr, kmín, aronii, heřmánek, kopřivu a mateřídoušku. Pokud bylinkám neholdujete, bude dobrý i jakýkoliv ovocný čaj. Některým maminkám pomáhají kávovinové nápoje typu Melta. Existují i homeopatika na zvýšení produkce mléka, v lékárně je seženete pod názvem Ricinus communis 5CH. Spousta maminek má s nimi vynikající zkušenost. Mně osobně nejvíc pomáhal přípravek Emulips, podotýkám, že nejsem zástupcem prodávající společnosti. Každá jsme jiná a každé pomůže něco jiného, jen je potřeba vyzkoušet, co sedne právě vám.Období laktační krize a růstového spurtu je velmi často momentem, kdy spousta žen přestává kojit. A to je veliká škoda. Domnívám se, že by se tak nedělo, kdyby novopečené mámy měly více informací. Budu velmi ráda, pokud můj článek bude některé z vás užitečný.
Cudovluc - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz