Kojení je přirozený způsob výživy novorozence a kojence. Mateřské mléko představuje přirozený zdroj živin a vody pro mláďata všech druhů savců, tedy i člověka. Lidské mateřské mléko plně uspokojuje potřeby a výživové požadavky dítěte do 6. měsíce jeho života. Kojené děti v průměru lépe prospívají a jsou odolnější vůči infekcím, nádorovým onemocněním a alergiím. Důležitý je v současnosti také fakt, že kojené děti jsou méně často obézní.
Mateřské mléko - Složení
1. Mateřské mléko - voda
Mateřské mléko je výhradní zdroj tekutiny – vody – která postačí až do půl roku Vašeho dítěte. Podávání čaje a ovocných šťáv nemá v tomto věku opodstatnění, je-li dítě dobře hydratované, dostatečně močí a nemá-li zvýšenou potřebu přísunu tekutin. Pokud je nutné podání tekutiny musí jít o vodu kojeneckou, převařenou, nejlépe podanou po lžičkách, nikoli savičkou.
2. Mateřské mléko - bílkoviny
V mateřském mléce je 0,9 – 1,2 g/100 ml bílkovin, avšak hodnota bílkovin se u jednotlivých matek v mateřském mléku liší. Jemná sraženina, která se v kyselém prostředí vytváří je díky správnému složení mateřského mléka pro kojence snadno stravitelná, na rozdíl od kravského mléka, kde jsou sraženiny větší a pro děti stravitelné hůře.
3. Mateřské mléko - tuky
Tuky uspokojují z 50% energetickou potřebu organismu. Obsah tuků ve 100ml mateřského mléka je přibližně 3,5g – je závislý na stravě matky. A právě díky výši hladiny cholesterolu můžeme zdůvodňovat nižší výskyt srdečních onemocnění v dospělém věku u dětí, které pily mateřské mléko alespoň do 4. měsíce.
4. Mateřské mléko - sacharidy
Představují 40% energetické hodnoty mateřského mléka. Složení cukrů je zodpovědné za kyselé pH stolice novorozence. Vysoký obsah cukrů v mateřském mléce může urychlovat peristaltiku a tak vznikají typické kyselé stolice s nadýmáním.
5. Mateřské mléko - vitamíny
Jejich množství v mateřském mléce plně ovlivňuje strava matky, proto se doporučuje dostatečný příjem zeleniny, ovoce, rybího masa atd. Multivitamínové přípravky mohou nahradit dostatečný přísun vitamínů ve stravě, ale tento způsob rozhodně není nejvhodnější a je nutné jej konzultovat s lékařem.
6. Mateřské mléko - minerály
Sodík, vápník, fosfor a stopové prvky jsou v mateřském mléce zastoupeny rovnoměrně. Železo je nutné zabezpečit ve stravě matky již v průběhu gravidity, i v době kojení. Lze tak předejít chudokrevnosti, která je častá kolem 6. měsíce věku dítěte. Jód – dostatečný přísun ve stravě matky je nezbytný pro psychomotorický vývoj dítěte a ovlivňuje také jeho IQ.
Mateřské mléko je to nejlepší, co může Vaše miminko
do svých 6.ti měsíců dostávat.
Hana Houbičková
Chytrá Žena.cz