Bylinky v těhotenství - Čemu se v těhotenství vyhnout???
Nastávající maminky by se měly vyhýbat bylinkám, které způsobují překrvení pánevních orgánů nebo ovlivňují činnost dělohy. Mezi ně patří například verbena. Nedoporučují se také rostlinná projímadla, vhodnější je si v lékárně koupit sirup Lactulosa – není škodlivý pro plod.V těhotenství je třeba opatrně zacházet i s kořením, například větší množství muškátového oříšku může způsobit vysoký krevní tlak u matky a tachykardii u plodu.
Mně se již v prvním těhotenství osvědčil čaj pro těhotné ženy – dost pomáhá proti nevolnostem.
Při nevolnostech je také velmi účinný čaj se zázvoru, nebo vymačkaná šťáva z jemně nastrouhaného zázvoru – ta se po kávových lžičkách může užívat během dne. Zázvor působí preventivně i proti krevním sraženinám.
Proti hořké pachuti v ústech (může být, ale nemusí – je způsobena zvýšenou tvorbou hormonu progesteron), je dobrý mátový čaj.
Infekci močových cest, která je v těhotenství celkem častá, se dá předcházet pitím brusinkové šťávy.
Proti nespavosti pomáhá kontryhel, meduňka, a třezalka.
Pálení žáhy zase zaženete pitím špaldové kávy, pokud nemáte po ruce, tak pomáhá i sklenice studeného mléka, nebo jsou povoleny pastilky Rennie.
Vhodná „bylinka“ pro těhotné je list maliníku. Pití čaje z maliníku dodává tělu železo, vápník, draslík, fosfor, vitaminy B, C a E. Snižuje riziko poporodního krvácení, a stimuluje stahy dělohy. I v době šestinedělí je maliník prospěšný, podporuje prokrvení dělohy a stimuluje laktaci. Doporučuje se také pít od 34. týdne těhotenství – údajně ulehčuje porod, ale zase je to případ od případu, není to stoprocentní.
Také se nemusíme obávat černého, zeleného, ovocného čaje, a ani rooibosu. S jeho pitím je však třeba to nepřehánět, nepít je celé dny, ale střídat s pramenitou, nejlépe neperlivou vodou. Také nejsou vhodné 100% džusy, mohou způsobovat překyselení žaludku, pokud džus, tak naředit v poměru minimálně jednu ku jedné neperlivou vodou.
Vhodná není také káva, zvláště teď v horkých dnech, pokud si ji nedokážete odepřít, je dobré dělat si bezkofeinovou, a ředit ji mlékem, a poté to vykompenzovat alespoň stejným množstvím neperlivé vody, neboť káva odvodňuje organismus.
Bylinky v těhotenství - Nachlazení v těhotenství
Během těhotenství se nedoporučuje užívat léky, neboť většina prochází placentou až k plodu a mohlo by dojít k jeho poškození. Zcela zakázáno je užívání vitaminu A a D, a ve velkém množství by se neměl užívat vitamin C.Při nachlazení je dobré hned ulehnout do tepla, a pít horký čaj – můžete střídat černý, zelený, lipový, heřmánkový, šípkový.
Pokud obtíže nebudou ustupovat, je však lepší navštívit lékaře.
Bylinky v těhotenství - Bylinky, které by se neměly užívat v těhotenství:
Aloe léčivé – může vyvolat překrvení pánevních orgánů a potratBříza bělokorá
Divizna velkokvětá
Dobromysl obecná
Hloh
Hřebíček
Kostival lékařský – může ohrozit játra
Kozlík lékařský – je schopen ohrozit srdce
Lékořice lysá – zvyšuje krevní tlak a ovlivňuje vylučování vody a solí z organismu
Majoránka zahradní – překrvení pánevních orgánů
Rozmarýn lékařský – je schopen vyvolat křeče
Šalvěj lékařská – je schopna vyvolat potrat a ohrozit srdce
Bylinky v těhotenství, čtěte také:
Bylinky a bylinné čaje pro miminka
Síla bylin, návrat k přírodě
Misala – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz