Jedno mimoděložní těhotenství představuje nebezpečí pro další
Nejčastější možná varianta mimoděložního těhotenství je tzv. tubární. Oplodněné vajíčko se v takové situaci usadí v jednom ze dvou vejcovodů. Během svého růstu a vývoje postupně narušuje tkáň kolem sebe, protože ta není pro přijetí vajíčka, na rozdíl od výstelky děložní, uzpůsobena. A právě v tomto poškozeném místě se v budoucnu může znovu usadit oplodněné vejce a těhotenství bude probíhat opět mimo dělohu – ektopicky. Je velmi důležité odhalit první mimoděložní graviditu včas, protože čím dříve bude léčebně řešena, tím menší nebezpečí bude znamenat pro těhotenství příští.
Plodové vejce jako nepřítel
Včasné odhalení mimoděložního těhotenství je klíčem k zamezení budoucím komplikacím. Oplodněné vajíčko vyvíjející se mimo dělohu je totiž nutné odstranit. V opačném případě by svým růstem ohrozilo matku na životě. V rané fázi se někdy používá speciální lék aplikovaný přímo do plodového vajíčka. To pak odumře a samo se odloučí. Výhodou takového postupu je možnost zachování obou vejcovodů a menší riziko srůstů, ke kterým dochází při použití léčby chirurgické – ať už laparoskopické, nebo klasické. Tím lze podstatně snížit nebezpečí dalšího mimoděložního těhotenství v oblasti srostlé vazivem a hlavně zvýšit šanci na budoucí oplodnění a těhotenství vůbec.
Jste-li těhotná a máte zvýšené riziko mimoděložního těhotenství, měla byste být velmi pečlivě sledována svým gynekologem. Nepropadejte však panice: i když předešlé mimoděložní těhotenství nebezpečí do budoucna jistě představuje, naděje na těhotenství, které proběhne naprosto v pořádku, určitě existuje!
Čtěte také:
Mimoděložní těhotenství - noční můra každé ženy
Kouření na počátku těhotenství může způsobit rozštěp rtu