Kde všude konkrétně mohou mléčné výrobky pomoci? Tyto potraviny pozitivně působí na náš organismus při úpravě plodnosti u žen obézních i s podváhou a u žen s polycystickými ovarii. Zároveň zmírňují premenstruační syndrom a příznivě ovlivňují plodnost u obézních mužů.
Nadváha a plodnost
Poruchy plodnosti bohužel rostou, můžeme mluvit o civilizační chorobě. Souvisí samozřejmě i s odkladem mateřství na vyšší věk. V USA se odhaduje, že problém s otěhotněním má nejméně 11 % párů v reproduktivním věku. Toto číslo reprezentuje více než 10 miliónů párů!
Přítomnost neplodnosti a anovulačních cyklů souvisí s BMI – tedy s hmotností. Plodnost je optimální při „normální“ hmotnosti a již v pásmu nadváhy klesá stejně jako při nižší hmotnosti. Základem léčby neplodnosti je tedy úprava tělesné hmotnosti. Již úbytek o 5-10 % oproti výchozí hmotnosti přináší zvýšení šancí na početí.
Nezbytnou součástí redukční diety jsou mléčné výrobky. Proč právě tyto produkty? Výrobky z mléka jsou totiž výborným zdrojem kvalitních bílkovin a jak je známo, ty mají velkou sytící schopnost. Současně mléčné výrobky snižují výsledný glykemický index potravin a pomáhají udržovat vyrovnanější hladinu krevního cukru,“ objasňuje expertka. Chrání aktivní svalovou hmotu a zabraňují poklesu bazálního metabolismu. Jsou samozřejmě zdrojem vápníku, který snižuje pocit hladu a zabraňuje poklesu aktivní svalové hmoty. Čili máte menší hlad, shazujete tuky a zachováváte svaly.
Podvýživa a plodnost
Nejen nadváha, ale i podvýživa komplikuje možnost otěhotnět. Tělesná hmotnost a procento tělesného tuku jsou totiž rozhodující faktory pravidelné menstruace a plodnosti. Při poklesu množství tuku v těle pod 22 % se u většiny žen objeví nepravidelná menstruace. K poruchám menstruačního cyklu dochází také při rychlé redukci tělesné hmotnosti o 10-15 .
Podvyživené ženy mají nízké hladiny folikulostimulačního hormonu, luteinizačního hormonu, estradiolu a leptinu v krvi. Nízká hladina estrogenů zvyšuje riziko dalších zdravotních komplikací, jako je například osteoporóza a onemocnění srdečně cévního systému. Pro úpravu plodnosti jsou tudíž rozhodující normalizace tělesné hmotnosti.
Muži a plodnost
Udává se, že muži jsou příčinou neplodnosti páru ve 40-50 % případů. Muži s nadváhou (BMI nad 25) nebo s BMI pod 20 mají nižší koncentraci a počet spermií než muži s normální tělesnou hmotností. Vysoké i nízké hodnoty BMI snižují počet spermií se správnou kvalitou. Příčinou neplodnosti u obézních mužů je endokrinní dysbalance - zejména nižší hladiny testosteronu a zvýšené hladiny estrogenů. Léčba neplodnosti u obézních mužů v prvé řadě spočívá v redukci tělesné hmotnosti omezením kalorického příjmu a zvýšením fyzické aktivity.
Vitamín D a plodnost
Nejnovější studie ukázaly, že tento „zázračný“ vitamín má vliv i na fyziologii reprodukce. Jak konkrétně? Vitamín D pozitivně ovlivňuje tvorbu pohlavních hormonů a za jeho pomoci byla prokázána i větší úspěšnost IVF (mimotělního oplodnění) u žen. Působí příznivě i na endometriózu, velmi nepříjemné gynekologické onemocnění. U mužů pozitivně ovlivňuje kvalitu spermatu a hladinu androgenů. Léčba vitaminem D může zvýšit hladinu testosteronu.
Pár rad na závěr
Pro zajištění plodnosti je tedy nejdůležitější: Udržení nebo dosažení optimální tělesné hmotnosti u obou pohlaví, pravidelná pohybová aktivita a vyvážená pestrá strava s dostatkem bílkovin (doporučovány 3 porce mléčných výrobků denně), zeleniny, ovoce (zdroj antioxidačních látek), zinku (tmavé maso, mléko, mořské plody), selenu (ořechy, vnitřnosti, mořské ryby) a kyseliny listové (listová zelenina.