Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Miminka
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 08.01. 2025
Dnes má svátek Čestmír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Sedm nejčastějších mýtů o neplodnosti

6. 08. 2024 | Těhotenství
Stále více párů v Česku trápí neplodnost. S ní se pojí řada mýtů a fám, které partnery od léčby v reprodukčních klinikách odrazují nebo si kvůli nim problémy s početím nechtějí vůbec připustit. Věří třeba tomu, že za neúspěšnou snahu o miminko může vždy jen žena nebo že věk na plodnost nemá vliv.


1. mýtus: Neplodnost je problémem pouze žen


Jedním z nejrozšířenějších mýtů je představa, že při neplodnosti je porucha vždy na straně ženy. Studie ale ukazují, že za neúspěšné početí „mohou“ obě pohlaví ve stejné míře. Z jedné třetiny je problém na straně muže, z jedné třetiny u ženy a ve zbylých případech je to kombinovaná diagnóza obou partnerů. Je proto důležité, aby se i muž o svou plodnost preventivně zajímal a včas podstoupil potřebná vyšetření jako například vyšetření spermatu – spermiogram. Ten ukáže, zda je množství spermií a jejich pohyblivost v normě.  

mýty o neplodnosti2. mýtus: Věk plodnost neovlivňuje


S narůstajícím věkem ženy se snižuje počet i kvalita jejích vajíček, a tedy i šance na přirozené početí. Po 35. roku začíná plodnost ženy rychle klesat. Proto by páry, které mají problém s početím potomka, měly zamířit pro pomoc do klinik reprodukční medicíny co nejdříve. Věk je nejdůležitější rizikový faktor, který ovlivňuje, zda bude léčba neplodnosti úspěšná a ženě se narodí zdravé dítě. Do 30 let věku ženy se v průměru uchytí každé druhé embryo. Od 40. roku se šance na úspěšné těhotenství výrazně snižuje asi na 10 %, od 45. roku je to pak jen 1 %.

3. mýtus: Čím častější pohlavní styk, tím dřív otěhotníte


K početí miminka je pohlavní styk samozřejmě nutný, ale spíš než jeho četnost je důležité správné načasování na plodné dny. Ty si může žena sama zjistit, když si změří bazální teplotu nebo si z moči udělá takzvaný ovulační test. Nejpřesněji se dá ovulace určit v ordinaci pomocí ultrazvuku, ze kterého přesně odhadneme i ten nejplodnější den. Pokud se ale ženě nedaří otěhotnět z pravidelného nechráněného pohlavního styku déle než rok, měl by pár vyhledat lékaře. Za neúspěšným početím mohou být například neprůchodné vejcovody, nedostatečný počet pohyblivých spermií nebo hormonální poruchy či genetické vady, které odhalí vhodná vyšetření.

4. mátus: Když menstruuji, tak mám i ovulaci a jsem plodná


U mladých žen do 35 let je jednou z nejčastějších příčin neplodnosti vynechávání ovulace, a to i přesto, že žena pravidelně menstruuje. Na vině je například syndrom polycystických vaječníků, endometrióza nebo jiná hormonální porucha, která způsobuje, že žena sice má periodu, ale nemusí mít plodné dny, a tak sama nerozezná, jestli může otěhotnět nebo ne.

5. mýtus: Pokud už máme dítě, nemůžeme být neplodní


S početím prvního dítěte nebyly žádné problémy, ale další těhotenství už se nedaří. S takzvanou sekundární neplodností se lékaři setkávají v praxi stále častěji. Hlavním důvodem je zvýšení věku prvorodiček, v Česku je to v průměru 30 let. Tím, jak ženy odsouvají porod prvního dítěte na pozdější dobu, tak u druhého nebo třetího se dostávají do věku, kdy začíná klesat kvalita vajíček. Ženy nad 38 let by pomoc odborníků měly vyhledat už po 6 měsících neúspěšného snažení o miminko.

6. mýtus: Z umělého oplodnění bývají dvojčata


Šance, že se po umělém oplodnění narodí páru dvojčata, vzniká, pokud lékaři v jednom cyklu přenesou dvě embrya. K tomu ale dnes spíš nedochází. Asistovaná reprodukce za poslední roky pokročila natolik, že k úspěšné léčbě stačí transfer pouze jednoho embrya.

7. mýtus: Léčba neplodnosti je dlouhá a drahá


Řadu párů od návštěvy reprodukční kliniky mnohdy odrazuje délka, náročnost nebo i cena léčby. Ta se ale odvíjí od konkrétního problému partnerů, který je ne vždy nutné řešit mimotělním oplozením. I to ale nemusí trvat dlouho, jak se někteří obávají. Hormonální stimulace vaječníků, následný odběr vajíček a vklad embrya lze ‚stihnout‘ během tří až čtyř týdnů, pokud jsou k tomu vhodné podmínky. Až čtyři odběry vajíček s přenosem embrya hradí ženám do dne dovršení 40 let zdravotní pojišťovna. Právě léto, kdy si lidé oddychnou od práce a stresu, je dle reprodukčních specialistů pro zahájení léčby neplodnosti velmi vhodné.


Zdroj: Reprofit



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !