Jód je nezbytně nutný pro tvorbu hormonů štítné žlázy, které jsou jedním z hlavních činitelů nutných pro normální vývoj MOZKU do konce prvního roku života každého dítěte. Nedostatek jódu u plodů a malých kojenců vede ke snížené tvorbě hormonů štítné žlázy s následnou poruchou vývoje centrálního nervového systému. Projevuje se pak omezením duševních schopností dítěte.
Nastávající a kojící maminky musí pamatovat na doplnění jódu ve své potravě, aby tak byl zajištěn i dostatek jódu pro jejich dítě. U malých kojenců, kteří nemohou být z nějakého důvodu živeni mateřským mlékem a dostávají sušené přípravky kojenecké výživy je nutno obsah jódu rovněž doplňovat. Podobně musíme dbát na dostatek jódu u starších dětí, zejména v dospívání, a předcházet tak výskytu strumy.
Těhotným ženám a kojícím matkám tedy doporučujeme:
1. Kojit své děti. Při dostatečném množství jódu v potravě kojící matky má dítě zaručenou ideální dávku jódu po dobu kojení.
2. Pokud jde o výživu, dostatečné množství jódu obsahují pouze mořské produkty. U nás jsou to především mořské ryby, jako tresky, filé, sardinky, makrely apod. Zdravotně výhodné je tedy nahrazovat některá jídla z běžných konzumních mas, zvláště masa hovězího a vepřového, právě pokrmy z těchto mořských produktů. Upozorňujeme, že při přípravě ryb vařením přechází jód z masa ryb do vývaru. Jestliže pokrmy z mořských produktů jíme 2x týdně, máme dostatečnou dávku jódu spolehlivě zajištěnu.
3. Běžně užívaná kuchyňská sůl je u nás jódovaná, ovšem množství jódu v ní není stálé, a není proto spolehlivým zdrojem jódu v potravě. Navíc děti do jednoho roku jedí pokrmy nesolené a ani později se nadměrné solení nedoporučuje pro žádnou věkovou kategorii.
4. Těm, jimž nelze zajistit dostatečný přívod jódu, a přitom ho naprosto nezbytně potřebují (takovou skupinou jsou například těhotné a kojící ženy, uměle živení kojenci nebo lidé alergičtí, přecitlivělí na rybí produkty), je možno podávat jódové tablety. O jejich užívání a dávce však vždy rozhoduje lékař. Jódové tablety se podávají denně, ale jejich dávkování musí být přiměřené, neboť nadměrné množství jódu může způsobit zdravotní poruchu. Pamatujte na to, že štítná žláza malých kojenců je velmi citlivá nejen k nedostatku jód, ale i k jeho nadměrnému množství.