Aby malý kojenec správně prospíval, doporučuje se začít asi v půl roce s příkrmy. Samozřejmě i zde mohou existovat odchylky – některé děti jíst vůbec nechtějí a s přijímáním pevnější stravy si dávají načas, jiné musejí rodiče začít přikrmovat již před dovršením tohoto věku – nejdříve však od 4. měsíce. Tady je ovšem nutné poradit se s dětským lékařem.
Jak s příkrmy začít? Co a kolik dát malému miminku jíst? Dávat dítěti stravu doma připravenou nebo kupované hotové příkrmy? Pokud budete vařit doma: budete používat vodu z vodovodu nebo kupovanou kojeneckou? Mixovat nebo jen pořádně rozmačkat?
To jsou otázky, které si bude muset položit každý rodič. A samozřejmě každý si na ně chce odpovědět co nejlépe. Ovšem stejně jako v mnoha jiných oblastech, i zde platí, že nakonec se sám rodič musí rozhodnout, co je pro jeho dítě nejlepší, neboť při bližším dohledávání odpovědí na tyto otázky zjistí, že názory (nejen) odborníků se na toto téma rozcházejí.
Tento článek si tedy neklade za cíl říct vám, jak musíte své dítě začít přikrmovat, ale snaží se informovat o tom, jaké možnosti v otázce přikrmování máte. Začneme však pěkně po pořádku.
1. Od kdy začít s příkrmy?
Běžnou praxí je, že vám příkrmy doporučí váš dětský lékař. Ten by vám měl být také hlavním rádcem v otázce, co svému dítěti podávat a jakou formou. Nejčastěji se s příkrmy začíná po ukončení 6. měsíce, jak již bylo ovšem zmíněno, může se stát, že i dříve – většinou se to týká dětí, které nejsou kojené. Pokud doma máte dítě, kterému brzy bude půl roku, možná jste si všimli, že si začíná více všímat osob, které v jeho přítomnosti jedí. Samo dítě tedy o jídlo začíná projevovat zájem.2. Jak začít s příkrmy?
S příkrmy je nutné začínat především pomalu. Pro začátek se radí zelenina nebo kaše (ovoce se má zařadit do jídelníčku dítěte až později, aby si nezvyklo na jeho sladkou chuť a neodmítalo pak nesladké potraviny). Jídlo podáváme v poledne – kdyby dítěti způsobilo nevolnost, je pravděpodobné, že do večera přejde a dítě nebude případná bolest břicha budit ze spaní. Většinou se radí podávat dítěti jídlo malou plastovou lžičkou určenou speciálně dětem. Je možné, že zpočátku miminko nebude vědět, co si s jídlem na lžičce počít – vždyť do té doby jen sálo tekutou stravu a náhle přichází něco zcela jiného. Navíc – půl roku „jedlo“ něco, co mělo víceméně stále stejnou chuť a konzistenci. Musíte proto být trpěliví. Možná dítě bude jídlo plivat, odmítat nebo se bude dokonce vztekat. Musíte však vydržet. V žádném případě to ovšem neznamená, že budete dítěti jídlo nutit, tím by si vytvořilo k přijímání potravy po lžičkách averzi. Když dítě nechce jíst první den, nevadí. Zkuste to zase zítra. Případně pár dní počkejte a zkuste to znovu. Dítěti již nedostačují živiny z mateřského mléka, jeho zásoby železa (které z mléka téměř nepřijímá) jsou téměř vyčerpány, je tedy žádoucí, aby dítě stravu přijímalo. Pokud bude vaše miminko jídlo stále odmítat, obraťte se na svého dětského lékaře.A co dítěti podávat? Kupovat nebo vařit doma? Jak je to s tekutinami? Co by dítě mělo jíst a co se naopak nedoporučuje? To jsou otázky, na které se vám budu snažit odpovědět v dalším pokračování tohoto článku příští týden.
Habaďúra - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz