Nejprve jsme se šly do pokladny zeptat co a jak. Paní pokladní nám vytiskla vstupenku zdarma a ještě nám doporučila výstavu panenek Barbie, oblečených v různých slohových stylech. Měly jsme půl hoďky čas, tak jsem provedla kamarádku Mníškem - ukázala jí hostinec Káji Maříka, divadlo, bývalou Merunkovu cukrárnu, ulici Káji Maříka a skříňku, kde je soška Káji - tam nás za plotem přivítali dva hrubosrstí jezevčíci, kteří nám dávali hlasitě najevo, jak rádi by se s námi šmajchlovali - jenže plot byl velkou překážkou.
Přesunuly jsme se na nádvoří a čekaly na průvodkyni. Docela mě překvapilo, že nás bylo jen sedm - čekala jsem větší návštěvnost. První zmínka o hradu Mníšku pod Brdy je v zápisu v Zákoníku Karla IV - Majestas Carolina z roku 1348. Nás však zajímali až poslední majitelé zámku - v roce 1909 po smrti hraběte Schirndinga majetek získal jeho příbuzný, Theodorich, svobodný pán Kast z Ebelsbergu.
Procházíme komnaty a nahlížíme do života činorodé a pokrokové hraběnky Terezie Kastové, rozené Rechbergové. Její manžel pocházel z méně vznešeného rodu, ale Terezie si svou lásku uhájila. Jednalo se o sňatek nerovnorodý, tzv. morganatický. Nejznámější takovýto sňatek v českých zemích byl sňatek následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a Žofie Chotkové. Kastovi měli spolu šest dětí - pět synů a jednu dceru. Rodina Kastova se zajímala o všechny nové vynálezy té doby, automobilové závody i lety balonem. Terezie byla také vášnivá fotografka a stěny komnat zdobí její fotografie. Komnaty jsou po hygienické stránce velmi moderně vybaveny - vany s kotlem na ohřev teplé vody, splachovacími toaletami. Bohužel, v roce 1944 se syn pana Theodoricha přidal na stranu nacistů a zámek byl po roce 1945 vyplněn a zkonfiskován. Poté se objekt dostal do správy Ministerstva vnitra, které zde mělo svůj archiv. V roce 2000 byl objekt vyklizen a postoupen Národnímu památkovému ústavu. Započala obnova zámku - nyní je zde jedinečný projekt, který zachycuje stav na zámku na počátku 20. let 20. století.
Po prohlídce jsme se ještě vydaly na malinkou výstavu panenek - ukázky historických kostýmů, ušitých podle předloh z Dějin odívání od starověku až po dnešek - najdeme zde šatník Perchty z Rožmberka, markýzy de Pompadour, císařovny Sissi, Emy Destinové, Boženy Němcové a dalších. Je to práce paní Jamily Kupkové - krásná, ale niterná práce. Byla krásná slunečná neděle a moc jsme si ji užily, tak zase někdy příště...
Hanaj - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz