-Komerční sdělení-
Dejte malým dětem na výběr mezi obutím a bosýma nohama a určitě drtivá většina zůstane bez bot. A to i v počasí, ve kterém je nám dospělým už dávno zima. Děti poznávají svět všemi smysly a podobně jako rukama sahají na vše kolem sebe, chtějí si i nohama osahat zemi, po které chodí.
„Naše tělo chce přirozeně cítit to, po čem jde. Na chodidlech je asi dvě stě tisíc nervových zakončení a ta vysílají do mozku signály, jak se má tělo nastavit. Je to hodně vidět, když třeba jdeme po kamenech a tělo se neustále nastavuje tak, abychom si třeba nezvrtli kotník,” vysvětluje mikrobioložka a zároveň majitelka firmy naBOSo Andrea Součková.
Děti odhazují často i ponožky, aby cítily svěží posekanou trávu nebo měkkou hlínu či písek. Ne vždy ale těmto malým bosonožcům jejich okolí fandí. Babičky se bojí, že dítě nastydne, maminky zase, že na něco šlápne, a přece když všichni mají boty, mělo by je mít taky. Jenže dítě ještě následuje své přirozené instinkty, je svobodné a dělá to, co mu je zkrátka nejvíce příjemné.
Možná jste se v létě na dovolené na pláži cítili naboso právě tak, jako když jste byli malí.
Možná jste se v létě na dovolené na pláži cítili naboso právě tak, jako když jste byli malí.
Svobodně a lehce. Anebo vás tlačily kamínky a mušličky do chodidel a vůbec jste si to neužili? Naše dospělé nohy jsou už nošením bot zchoulostivělé a paradoxně někdy vydrží méně nepohodlí než ty dětské. Proto taky své ratolesti často nutíme se obout, ačkoli jim se ještě nechce. Když dětem budeme chtít dopřát radost z chůze naboso, objevíme většinou barefoot obuv.
Barefoot je anglické slovo, které doslova znamená bosá noha. Podrážky mívají tyto boty tak tenké, že cítíte povrch, po němž chodíte. Na první pohled je u barefoot bot vidět, že respektují přirozený tvar nohy, nenajdete u nich žádné podpatky ani tvarovanou stélku. Předností je i flexibilita boty, dají se například lehce stočit do ruličky. A bývají také lehčí než klasická obuv.
Jako u všeho nového mnoho rodičů zprvu váhá, jestli se tento styl obutí pro děti hodí. „Barefoot je vhodná už od prvních krůčků, existují i speciální botičky pro začínající chodce, které jsou velmi flexibilní, ohebné a lehké. Mají jen milimetrovou podrážku. Děti v nich chodí skoro stejně jako by byly bosé. Mnoho lidí přitom obuv u dětí podceňuje. Existují výzkumy, že až osmdesát procent dětí v českých školkách má malé boty. Proto nemůže jejich nožička správně růst,” vysvětluje Andrea Součková.
Jestli jste někdy viděli chodit dítě v běžných a pak v barefoot botách, víte, že rozdíl je patrný na první pohled. Právě chůze by proto měla být vodítkem, jaké boty koupit, radí podoložka Edita Prošková: „Při výběru prvních bot byste měli sledovat, jak v nich dítě chodí. Chůze s a bez bot by se neměla nikterak lišit. V případě, že dítě začne používat jiný styl chůze, není bota vyhovující.” I sebemenší podpatek může totiž změnit postavení celého těla. V botě by také mělo být dost místa pro prstíky, které jsou někdy tvarem do široké ploutvičky, jindy je potřeba prostor pro dominantní palec. Sedět by botky měly i kolem kotníku, některé dítě má úzkou patu, jiné širší. Co dítě, to jiná nožka.
A možná také díky tomu, že projdete procesem výběru dětských bot, nakonec přesedláte na barefoot taky, třeba jako produkční Eva Hrušková. „Nepřipadalo mi moudré obouvat děti do tvrdých bot, kde je noha zmáčknutá a nemá dostatečnou svobodu pro vývoj. To už byl jen krůček k tomu, abych dala „„svobodu”” i svým nohám (které jsou ze všeho nejraději bosy). Zpočátku mi připadaly barefoot boty trochu jako ploutvičky, ale je to jen otázka zvyku, za ten komfort to rozhodně stojí a výběr je už tak obrovský, že si mezi barefoot obuví může vybrat opravdu každý.”
A vybrat si můžete například v prodejnách naBOSo, které nabízejí jak boty pro děti, tak pro dospělé. Najdete tu nejen sportovní nebo vycházkovou obuv, ale i elegantní botky pro slavnostní příležitosti. Výběr prvních barefoot bot je trochu věda, proto jsou na místě odborníci, kteří vám ochotně poradí.