První věc, kterou v souvislosti s výběrem batohu budete řešit je jeho objem. Pokud vás na vícedenní túry neužije, je zbytečné pořizovat krosnu a bohatě si vystačíte s batohem do 30 L. Na vícedenní výlety vybírejte z batohů nad 60 L. Do nich se pohodlně vejdete se spacákem, karimatkou a stanem.
Batoh je třeba vyzkoušet na zádech
Ve chvíli, kdy má zákazník jasnou představu o velikosti batohu, přichází fáze zkoušení. Je třeba, aby batoh dobře seděl, nikde netlačil ani netahal. Vždy je dobré do batohu vložit zátěž a vyzkoušet, jak se bude chovat v reálných podmínkách. Při zkoušení se zaměřte na funkčnost zádového systému a možnosti jeho úprav pro vaši postavu. Pozornost věnujte i samotnému zpracování batohu – zejména pak sponám bederního a hrudního popruhu a švům. Polstrování by mělo být měkké, aby netlačilo a zároveň pevné. Mělo by také zajišťovat dostatečné odvětrání.Věnujte pozornost detailům
Větší batohy (tzv. krosny) jsou uvnitř téměř vždy rozděleny do dvou komor s oddělenými přístupy. Spodní komoru využijete nejčastěji pro uložení spacího pytle a náhradního spodního prádla. Horní komoru pak pro vše ostatní, co si na výlet vezmete. Svou pozornost zaměřte na přístupový systém do batohu, který by měl nabídnout pohodlnou dostupnost důležitého vybavení bez nutnosti vše z batohu vyndat. Batoh by měl mít po stranách kompresní popruhy, kterými jej lze v případě potřeby stáhnout a zmenšit tak jeho objem. Popruhy poslouží i pro uchycení vybavení vně batohu, jako je například karimatka nebo stan.Dalším parametrem, který by vám neměl uniknout je materiál batohu. Měl by být odolný proti oděru a vodě. Některé batohy jsou navíc vybaveny integrovanou pláštěnkou, kterou přes ně v případě špatného počasí přetáhnete, a vaše věci zůstanou v suchu.
Zdroj, foto: Hervis