Podle průzkumu vlastní průměrná Češka celkem 16 párů bot, kdežto její partner může vybírat z poloviny tohoto počtu. Ani otázka financí nepředstavuje při nákupu bot příliš velkou překážku. Rozdíl mezi lidmi s měsíčním příjmem do 15 000 Kč a nad 30 000 Kč jsou pouhé dva páry bot.
Oblékání jako součást korporátní kultury
I ta část Čechů, která se o módu příliš nezajímá, se občas nevyhne střetu se světem oblékání, a to například v zaměstnání. Pravidla oblékání v českých firmách se mohou lišit. Zatímco v mladých a uvolněných kolektivech se na přísný dress code přílišný důraz neklade, například ve finančních institucích nebo farmaceutických společnostech jsou pravidla pro oblékání nesmlouvavá. Významnou roli v otázce dress codu na pracovišti hraje také region – nejčastěji se lze s předem určenými pravidly oblékání v zaměstnání setkat v Praze.Dress code?
Pro Čechy stále vyšší dívčí
Casual, business casual nebo smart casual? Pojmy, které jasně definují styl oblékání pro různé příležitosti, zorientovat se v nich však většina Čechů nedokáže. Nejmenší problém jim dělá správně rozklíčovat dress code Black Tie a White Tie, nejhůře určují Informal a Business Casual. Míra orientace v této problematice jde ruku v ruce se vzděláním (nejlépe se vyznají vysokoškolsky vzdělaní a společensky aktivní Češi do 30 let věku), překvapivě zde příliš nezáleží na pohlaví.S bezradností ve výběru požadovaného dress codu se pravidelně setkávám na různých společenských akcích. Málokdo zvolí pomoc či radu stylisty. Většina účastníků sáhne po černé barvě v jakékoli formě v domnění, že v jejím monolitu se chyba ztratí, což je však velký omyl. Důležitá je spousta dalších aspektů. U pánů je to například střih saka a košile, volba vázanky a obuvi, u dam pak délka sukně, rukávů nebo hloubka dekoltu. Záleží i na účesu, líčení a volbě doplňků. Právě to bývá často opomíjeno, nebo voleno chybně. Dámy bývají obecně tzv. přeoblečeny (over dressed), zatímco pánové dress code podceňují a volí hlavně pohodlí.
Zdroj, foto: Native PR