Jsme nejstarší lázně v zemi České. První zmínka už byla v 8. století. Léčíme pohybové ústrojí, onemocnění cévní, nervové ale i kontraindikace. Máme staré lázeňské domy nově opravené. Mezi nejznámější patří Císařské lázně - zde se léčil rakouský císař František Josef, Kamenné lázně se solnou jeskyní, Sadové lázně, Lázeňský dům Jirásek, Nové lázně - pro děti, nejznámější v dnešní době je ale Lázeňský dům Beethoven. Ano, své jméno získal po slavném skladateli, který zde i pobýval, tak jako řada jiných - namátkou J.W. Goethe, R. Wagner, F. Chopin, F.Liszt nebo A. von Humboldt.Všechny domy se nacházejí v okolí zeleně, tedy parků. První horký pramen byl objeven v roce 762.
Já jako malá holčina si pamatuji na nedělní vycházky k pramenům. Prasátko, to byl pramen hned pod zámkem. Maminka měla porcelánové pítko a děti skládací cestovní kelímky, ano, byla snaha nám dětem též dát tuto porcelánovou nádobku, ale po zkušenostech se od tohoto záměru upustilo. Další pramen byl u Mušle, zde se pořádají koncerty, já mám ale v živé paměti rohový dům, kde se prodávaly preclíky, které byly zavěšeny na provázku. Kousek dál pak cukrárna s vynikající zmrzlinou. Bohužel oba prameny už neslouží obyvatelům. Jak jsem se zmiňovala, k vycházkám slouží malebné parky, sic ve vzpomínkách byly mnohem mnohem čistější.
Dále se můžete podívat do Botanické zahrady, která prošla rozsáhlou rekonstrukcí, zde si můžete zakoupit pamětní minci na líci motiv skleníků, na reversu velice vzácně pěstovaná vietnamská orchidej. Pokud Vám nožky budou sloužit, můžete vystoupat k hradu Doubravka z roku 1485. Další kopeček je Hvězdárna s planetáriem. Co já se tam nachodila. Vzpomínám na branné cvičení, naštěstí jsem patřila do skupiny "pomocníků", tož žádné prohánění kopec nekopec, většinou jsem skončila u Oka ( malé jezírko) nožky do vodičky, pak udělat maroda, nechat se ošetřit a běda tomu, kdo udělal chybu.
Další významné stavby jsou třeba Krušnohorské divadlo, Zahradní dům, Zámek, Morový sloup r. 1718 od Matyáše Brauna, kostel sv. Bartoloměje postaven v r. 1861 - 1864 arch. August Stuller, kostel sv. Jana Křtitele ze 16. století, Červený kostel z roku 1907, Aquacentrum, zámecká zahrada v Anglickém stylu z 18. století, ve které jsou dva rybníky.
Kašny. Tam chodím každý den a vzpomínám na svého pejsánka Jogínka. Co lavička, to vzpomínka. Jen tak nějak nevím, že by byla i v dnešní době právě v tomto stylu. Nějaké náznaky ano. Zde se nachází altánek zděný, kde prý je psí hřbitov místní hraběnky. Dále dřevěný altánek, původně přístaviště lodiček. Pravda, jako malá jsem to viděla. Ale raritou je ozvěna. Altánek, kde je nádherná akustika. Zde si místní hudebníci otvírají zobáčky a nás kolemjdoucí hladí zpěvem. Nejen pěvci, ale i hudebníci vyluzují nádherné tóny. Viz obě moje děti. Jsou zde základní školy, matematická, přírodovědná, hudební, počítačová, jazyková, sportovní, střední školy, ale i konzervatoř. Dále malé letiště pro sportovní malá letadélka, větroně i rogala. Stadion. Kulturní dům. Spoustu kašen. Ale i prodejnička lázeňských oplatek. Byl i místní likér. Bohužel už není.Též nemocnice s poliklinikou. Obchodní centra, zrovna se staví 2 nová. Vzpomínám si na prodejnu z mládí, kde se prodávaly oplatky, to byla vůně. Naproti bylo Vřídlo, tedy občerstvení s první točenou zmrzlinou. Ale dominantou našeho městečka byla cukrárna u Radnice, její zařízení sloužilo ještě mnoho dalších let po roku 1989, bohužel vše odnesl čas. Ale též cukrárna U tří sester ( liliputky), tam byla nejlepší jahodová zmrzlina s kousky jahod!
Tak toto je pozvánka do mého města. Pokud stále váháte, vězte, že každý rok v květnu se pořádá slavnostní zahájení lázeňské sezóny s porcelánovými trhy. Vyhlášené široko daleko. Inu, stále nevíte, kam se máte vydat? Skupina Kabát zde začínala svoji kariéru. Už víte?
Ano, jsou to - Teplice lázně v Čechách - do svého města Vás pozval
Kašpárek - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz