Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Středa 22.01. 2025
Dnes má svátek Slavomír
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Motýli české přírody 2. část

4. 08. 2012 | Zvířátka
Motýli jsou v naší přírodě velice užiteční, protože bez neustálého opylování motýlem by mnoho bylin a křovin nemělo žádné plody.

Denní motýli jsou vidět hodně i ve dne, ale většina motýlů patří k nočním druhům. Kukly motýlů jsou různých tvarů a barev, vidět je můžete na různých rostlinách a když budete mít trochu štěstí a trpělivosti, pak můžete pozorovat proměnu zmuchlaného motýla, který právě opouští kuklu, v půvabné křehké stvoření, s barevnými, jemnými křídly. Motýl je tažný a nejvíce kilometrů urazí babočky, bělásek ovocný a žluťásek čilimníkový a babočka bodláková pravidelně přelétá z Afriky až do severní Evropy.

Modráskovití

Do řádu modráskovitých patří modrásek cizokrajný, hnědý, tažný, stepní,  bahenní, bělopásný, černočárný, černolemý, černoskvrnný, čičorkový, hnědoskvrnný, hořcový Maculinea alcon, hořcový Rebelův, jehlicový, jetelový, komonicový, kozincový, krušinový, lesní, ligrusový, nejmenší, obecný, očkovaný, podobný, pumpavový, rozchodníkový, štírovníkový,  stříbroskvrnný, tmavohnědý, tolicový, ušlechtilý, vičencový, vikvicový a východní. Dále sem patří ohniváček celíkový, rdesnový, černočárný, janovcový, černokřídlý, černoskvrnný, modrolemý a modrolesklý. Potom také ostruháček březový, česvinový, dubový, jilmový, kapinicový, ostružinový, švestkový a trnkový. A nakonec ještě i pestrobarvec petrklíčový.

Modrásek bahenní
Je to jeden z nejrozšířenějších modrásků u nás. Vyskytuje se převážně v extenzivně využívaných vlhkých loukách s výskytem krvavce totenu se zachovalým vodním režimem, ale také ve vlhkých příkopech podél silnic a železnic, poddolovaných územích a okrajích vodních nádrží. Vidět jej můžete převážně v červenci a srpnu, rozpětí křídel má 17-18 mm, a je rozšířený po celém území, především v nivách při dolních a středních tocích řek.

Motýl OhniváčekOhniváček celíkový
Ohniváček je rozšířen lokálně na celém území našeho státu, vzácněji v nížinách s intenzivním zemědělstvím. Nejvíce se vyskytuje na otevřených, vlhkých plochách v sousedství lesních porostů, průseků, pasek a lesních cest, údolích horských potoků, křovinatých biotopů a hlavně v podhorských a horských oblastech. Délka jeho křídel je 16-17 mm a nejčastěji ho potkáte v podhůří a horách.
(viz. foto)

Ostruháček březový
Je to největší evropský ostruháček, délka jeho křídel je 17-18 mm. Vidět jej můžete po celém území státu, mimo chladných horských oblastí,  prakticky všude tam, kde jsou porosty trnky. Také často vyhledává výslunné křovinaté svahy, prosluněné paseky a lesní lemy, liniovou zeleň, přerůstající živé ploty, vždy s nízkým křovinatým porostem, hlavně tam, kde jsou trnky, hloh, růže, dřišťál či mahalebky.

Okáčovití

Sem patří okáč bělopásný, bojínkový, černohnědý, horský, ječmínkový, jílkový, kluběnkový, kostřavový, luční, medyňkový, menší, metlicový, ovsový, poháňkový, prosíčkový, pýrový, rosičkový, rudopásný, šedohnědý, skalní, strdivkový, stříbrooký, třeslicový, voňavkový, zední, hnědý, lipnicový, písečný, stínovaný a středomořský.

Okáč ječmínkový
Okáč ječmínkový je velice rozšířený a u nás hojný druh. Potkat jej můžete hlavně ve všech horských a podhorských oblastech, středních Čechách a na jižní Moravě. Má nejraději světliny, paseky a průseky listnatých i jehličnatých lesů od pahorkatin po horní hranici lesa Krkonoš a Jeseníků, také křovinaté lesostepi a vyprahlé světliny v dubohabrových hájích nejteplejších oblastí jako je Český kras a Pálava. Délka jeho křídel je 23-25 mm a potkat jej můžete od června a v nížinách až do konce září.


Bohužel spousta druhů motýlů vymírá a pokud si to člověk neuvědomí, za nějaký čas bude pozdě a další generace budou poznávat motýly a jiné živočišné druhy jen v muzeích, na obrazech a fotografiích. Snažte se proto motýly chránit, protože mají velký význam pro naši přírodu.

Čtěte také další článek na toto téma: Motýli české přírody 1. část

Autor: Markéta
ChytráŽena.cz


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Mně se motýlci líbí,ale přiznám se,že nevím jak se jmenují...alespoň trošku vím jaký druh hledat...Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles