Stavba lodi Vasa - stavěná jako perla královské válečné flotily probíhala v letech 1626 - 1628. V současném muzeu, které ji obepíná dnes, se Vasa nachází od roku 1990. Tato krásná a vlastně i jediná dochovaná loď ze 17. stol. byla dne 24. 4.1961 vyzvednuta ze dna stockholmského zálivu, kde byla na dně ve 32 metrech po 333 let zakonzervována bahnem. Zachovalo se
95 % její části. Byla postavena z dubového dřeva. Chybějící nově doplněné části jsou mnohem světlejší barvy tak, aby bylo patrné, které části lodi jsou původní.
95 % její části. Byla postavena z dubového dřeva. Chybějící nově doplněné části jsou mnohem světlejší barvy tak, aby bylo patrné, které části lodi jsou původní.
Po několik let byla s velkou péčí konzervována speciálním roztokem. Válečná loď Vasa je dlouhá 69 m, široká 11,7 m a vysoká 52,5 m. Měla celkem 64 bronzových děl a 3 stěžně. Byla bohatě zdobena sochami i obrazy. V té době její cena byla porovnatelná například s cenou velkého zámku. Stavitel ji nechal postavit dle přání tehdejšího panovníka, ale neměl dostatek zkušeností se stavbou takto velké lodi, a tak se Vasa, jelikož měla vysoko položené těžiště a byla nestabilní, naklonila při prudším větru na bok. Otevřenými střílnami pak v dolní palubě začala do lodi pronikat voda a během několika minut se Vasa v celé své kráse (uplula cca jen 1300 m) dne 10.8. 1628 potopila na dno moře. Většině členů posádky se naštěstí podařilo doplavat na břeh. Podle nalezených kostí utonulých členů posádky byl vymodelován původní vzhled jejich obličejů - lze zhlédnout v suterénu muzea.
V kinosále muzea se během celého dne promítá i cca 25 min. dlouhý film o celé historii této lodi. Vnitřní část lodi přístupna veřejnosti není. V muzeu také najdete i několik velmi zajímavě připravených výstav týkajících se lodi Vasa - její stavby, následného ztroskotání i jejího vyzvednutí. Osvědčila se mi trasa vyjet si v muzeu výtahem úplně nahoru na galerii, kde se pěkně dá celá loď vyfotit a pak postupně pěšky scházet přes všechna poschodí a sejít postupně až do suterénu.
V komplexu muzea se rovněž nachází restaurace i obchůdek se suvenýry s motivem této krásné válečné lodi. Vstupné vyjde momentálně pro dospělé na 110 SEK, studenty na 80 SEK, děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma.
Pokud někdy budete mít cestu do Stockholmu, nenechte si ujít prohlídku tohoto muzea a podívanou na tuto krásnou loď.
Marie K. - čtenářka
ChytráŽena.cz