Český Krumlov je městem, kam se vždy rádi vracíme. Nejlépe mimo hlavní sezonu, abychom se prošli všemi známými uličkami, zámkem i zahradami a zašli do oblíbeného pivovaru Eggenberg. Samozřejmě se rádi seznámíme i s novinkami, ke kterým od naší poslední návštěvy došlo. V roce 2013 zde bylo například zpřístupněno Muzeum vltavínů. Nenápadný dům v historickém jádru města najdete nedaleko náměstí, v Panské ulici.
Prohlídku začínáme u desky, na které si tyto zelené kamínky můžeme osahat a postupujeme do místnosti s malým kinem. Zhlédneme asi desetiminutový dokument, ve kterém nás sympatický geolog Václav Cílek seznámí s nejnovějšími vědeckými poznatky o původu vltavínů.
Nejde o kameny z vesmíru, jak se někdy nepřesně uvádí. Odtamtud přiletěla pouze energie, která roztavila zemskou horninu bohatou na křemen, neboli vznikly díky dopadu vesmírného tělesa na Zemi. V našem případě šlo o meteorit, který zhruba před 15 miliony let dopadl na severu Bavorska, přetavená hornina byla vymrštěna a dopadla o několik set kilometrů dále, do jižních Čech. Jaká to asi musela být petarda, když vytvořil kráter o průměru 24 km!
Ne každý meteorit, který se do naší planety trefil, měl stejný účinek. Aby došlo k popsanému efektu, musel dopadnout určitou rychlostí, do určitého místa a pod určitým úhlem. To se povedlo jen výjimečně, proto je toto přírodní sklo tak vzácné.
Z vykopávek víme, že vltavíny lidé znali a používali je již v době bronzové. Vltavíny jsou bezesporu světovou raritou a někdo věří, že mají silnou magickou a léčivou moc.
Sestoupíme do historického sklepení, kde je další část vkusně a moderně instalované expozice. Každý kus je pochopitelně originál, liší se tvarem, povrchovou strukturou i barevnými odstíny. Nejtypičtějším tvarem vltavínů jsou kapky, protáhlé, placaté, prohnuté, dokonce i zatočené do spirály. Dále můžeme vidět oválné, různě zploštělé čočky, nechybí ani kousek připomínající činku.
Ani mě nepřekvapuje, že nejen děti stráví nejvíce času u interaktivního panelu, kde si lze hodit virtuální meteorit na planetu Zemi. Podle jeho velikosti a rychlosti je vyhodnocena velikost kráteru, spálené oblasti a další důsledky jako ochlazení, zvýšená vulkanická činnost a procento vyhynutí druhů. Obvykle zde návštěvník setrvá tak dlouho, dokud se mu nepodaří způsobit globální katastrofu.
Muzeum není velké, ale poskytne mnoho zajímavých informací a představí pestrost neživé přírody. Je otevřeno po celý rok. V muzejním obchůdku si můžete pořídit i vltavínové šperky, v nichž se snoubí vesmírná energie se zelenou barvou jihočeských lesů, luk a tůní.
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz