V roce 2002 vilu postihly ničivé povodně. Voda zaplavila velkou část budovy a trvalo hodně dlouho, než zde proběhla rekonstrukce. V roce 2008 Werichovu vilu získala Nadace Jana a Medy Mládkové. Památka byla opravena pouze z venku. Vnitřní prostory byly upraveny až mnohem později. V roce 2017 byla Werichova vila zpřístupněna veřejnosti.
Nyní je vila rozčleněna do několika částí:
1. Sklepení – ve třech sklepních místnostech se návštěvníci seznámí s vývojem ostrova Kampa a historií Werichovy vily, pro děti je zde připravena modelovací hlína pro vytváření Golema. Je tu ale i ten velký, po stlačení šému si poslechnete pověst.
2. Holanerium – zde je místnost s výhledem na romantickou Čertovku věnovaná Vladimíru Holanovi, který zde žil.
3. Stálá expozice – je věnována Janu Werichovi, Jiřímu Voskovcovi a Osvobozenému divadlu. Je zde také zrekonstruovaný Werichův původní byt s dobovým nábytkem a rekvizitami. Jsou zde i takové detaily, jako třeba lahve s pivem na okně. Pokud zvednete sluchátko telefonu, můžete si vyslechnout záznam hovoru mezi Werichem a Voskovcem přes Atlantik.
4. Podkroví – zde je prostor pro workshopy a dílna vztahující se ke stálé expozici, filmová promítání, besedy, přednášky, divadelní představení.
5. Zahrada – část zahrady je uzavřena. Zbytek je volně připojen k parku Kampa, aby se vila více přiblížila návštěvníkům. V letní sezoně se zde promítají filmy, konají se divadelní představení, zahradní slavnosti, svatby, také se zde pravidelně cvičí jóga. Můžete si zde jen sednout a relaxovat.
6. Muzejní obchod – zde je pokladna a dají se tu koupit různé upomínkově předměty, suvenýry, piknikové deky a koše.
7. Werichova klubová zóna – zde je výborná cukrárna, která se občas promění na místo pro autorská čtení, recitály, přednášky nebo besedy.
Díky těmto obnoveným prostorám se do Werichovy vily opět vrátil život. Určitě se tam zajděte podívat, opravdu to stojí za to.
ChytráŽena.cz