Granuláty používané pro výrobu plastových okenních profilů, stejně jako například pohonné hmoty, jsou takzvané ropné produkty petrochemického průmyslu. Profily plastových oken jsou při užívání vystaveny slunečnímu světlu, tedy UV záření a zahřívání. Odolnost materiálu proti těmto vlivům mají posílit takzvané stabilizátory. Jako stabilizátory PVC se používají organické látky obsahující jednotlivě nebo v kombinaci: baryum, kadmium, olovo, cín, vápník, zinek! Olovo a jiné rozpustné sloučeniny jsou zdraví škodlivé.
Málokdo ví, že běžné plastové okno o rozměrech 150/150cm obsahuje 410g čistého olova.
V USA a Kanadě je nepřípustný obsah olova v plastových oknech již více než 20 let.
Toxicita olova je zvláště významná pro dětský organismus. Trvalá expozice dětského organismu i nízkými dávkami olova je příčinou zpomalení duševního vývoje a nepříznivých změn v chování. Muži, kteří jsou vystaveni působení olova, mohou být ohroženi neplodností. Olovo se po vniknutí do organismu ukládá hlavně v kostech, krvi, játrech a slezině. Otrava olovem může vyvolat neschopnost koncentrace a učení, poruchu krvetvorby, leukémii, orgánové poškození. Nejvíce citlivé na olovo jsou těhotné ženy a malé děti. I stopy olova v okolním prostředí mohou vést při trvalém působení na organismu k následným těžkým onemocněním, protože olovo se v těle kumuluje a vylučuje se jen obtížně.
Olovo již bylo vyloučeno z pohonných hmot. Teď přišla řada na olovo a kadmium obsažené v plastových profilech okenních rámů a křídel.
Evropská komise v roce 1997 zadala pěti evropským výzkumným ústavům analýzu problému působení PVC na životní prostředí a lidské zdraví. Výsledek byl publikován v dokumentu nazvaném „Zelená kniha PVC“. Jedinou, tímto dokumentem doporučenou technologií je výroba PVC bez použití přísad olova a kadmia, které jsou životu nebezpečné a nejvíce ohrožují životní prostředí. Na základě tohoto doporučení vznikla iniciativa VINYL 2010, která sdružuje přední evropské výrobce PVC. Členové sdružení VINYL 2010 se zavázali do roku 2010 omezit použití olova a kadmia na poloviční hodnoty v porovnání s rokem 2000 a v roce 2015 absolutně vyloučit olovo a kadmium z výrobního procesu PVC.
Profily GL SYSTEM již dnes nabízejí to, co řada evropských výrobců slibuje až v roce 2015. Všechny profily GL SYSTEM jsou vyráběny ekologickou formou bez přísad olova a kadmia. Tyto škodlivé látky byly ve výrobě nahrazeny velmi šetrnými, a pro lidské zdraví fyziologicky nezávadnými prvky zinkem a kalciem.
Profily GL SYSTEM nevylučují žádné škodlivé látky, čímž jsou obzvláště vhodné pro alergiky a astmatiky. Profily GL SYSTÉM jsou 100% recyklovatelné. Chcete-li mít jistotu, že si pořizujete skutečně plastová okna bez olova a kadmia, vyžadujte předložení certifikátu, který nepřítomnost těchto prvků prokazuje.
Michal Palán
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz