V minulosti se Vídeň vyvíjela jako významné kulturní i politické středisko mnohonárodnostní říše. Na její pestrosti se podílely i přistěhovalecké vlny v minulém a předminulém století, proto se nelze divit, že dnes má každý čtvrtý Vídeňák české příjmení.
Dodržování a prolínání tradic různých evropských národů je zde patrné zejména o vánočních svátcích. Příkladnou přehlídku představují slavné vídeňské vánoční trhy, které vznikly už před sedmi stoletími. Jejich původním záměrem bylo zásobovat obyvatelstvo před zimou dostatkem
![Na cestě po Vídni Na cestě po Vídni](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/na-ceste-po-vidni-ct-22.jpg)
Navštívíme prestižní Taneční školu Elmayer, kde se připravují předtančení k nejreprezentativnějším plesům ve Vídni. Fenoménem jsou také tradiční vídeňské kavárny. Nenecháme si ujít Café Central, architektonický skvost a známé diskusní místo vídeňských intelektuálů, kam chodívali třeba básník Peter Altenberg, architekt Adolf Loos či revolucionář Lev Trockij.
Vídeň je zároveň městem muzeí či divadel. A pokud se zájemcům nepodaří sehnat lístky například do Vídeňské státní opery, mohou vybraná představení sledovat i z ulice, kam se přenášejí na obří obrazovku.
Na cestě po Vídni lze sledovat 22. 12. 2017 od 18,15 hodin na ČT2!
Zdroj, foto: Česká televize