Hlavní město Grónska má obyvatel asi jako Pelhřimov – zažijete tam ale porcování čerstvě chyceného tuleně? V Nuuku, kde se stýká tradiční život Inuitů s boomem moderního města, ano.
V devatenáctém století tu o duše Gróňanů bojovali dánští misionáři s překvapivým soupeřem: s moravskými protestanty. I když sice moravští bratři po necelých sto letech odcestovali zpět do Evropy, něco z folkloru tu zbylo a náš pořad to objevuje. Jedinou lodní linkou se vydáváme podél pobřeží na sever. Během cesty plavidlem Sarfaq Ittuk poznáváme blíže rodilé Gróňany.
![Na cestě po západním Grónsku Na cestě po západním Grónsku](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/na-ceste-po-gronsku-11.jpg)
Na pevnině nás čeká setkání s grónskými polárními psy, rybářem, ale i jediným tunerem, který po městě krouží ve sportovním kupé. Jinam jet nemůže, v Grónsku nejsou mezi osadami žádné silnice.
Na cestě po západním Grónsku můžete sledovat 27. 9. 2017 od 21 hodin na ČT2!
Zdroj, foto: Česká televize