Nejprve si Eva popovídá s majitelkou historické, památkově chráněné nemovitosti, proč je důležité radit se při rekonstrukcích s památkáři – a že to opravdu není takové peklo, jak se traduje. Naopak.
Dále se dozvíme, jak připravit zahradu na sezonu. Aby byla dostatečně silná i zdobná. Duben je ideální dobou pro založení trávníku, ale také dostříhání stromů, plus vysazení některých plodin, bez kterých se ve staročeské kuchyni neobejdete. Máme pro vás tipy, jak na to.
Kluci v dílně se vrhnou na výstavbu dřevěného větrného mlýna. Takového, který může zdobit zahradu, ale také se stát domovem pro ptáčky. Jaký si vyrobíte vy? Informace o extenzivním chovu ovcí jsou také velmi zajímavé. Třeba zjistíte, že ovce jsou právě tím druhem zahradní sekačky, kterou na zahradu potřebujete.
Seznámíte se s projektem Život v kufříku. Proč by si mělo dítě nést s sebou do života památku na své první dny? Koučka vysvětlí, že právě první tři roky života jsou důležité z důvodu sebepřijetí. Proto je nezbytné mapu života tvořit od narození. Vy ale nemusíte hledat kufřík, naučíte se s Ivou cvičit a psát si Deník vděčnosti. To jsou zase důležité denní rituály pro dospělého člověka, který nechce, aby ho dohnal stres.
V neposlední řadě dojde i na výrobu domácích kříd, které děti milují. Jak posílit ducha, víme, ale jak tělo? Připravte si na závěr hutnou, horkou, výživnou a nekonečně dobrou tradiční polévku. Dobrou chuť! Po pořadu Na houpačce bude následovat krátké okénko Eva testuje, ve kterém budou diváci testovat v domácích podmínkách produkty, které Evu v průběhu přípravy pořadu zaujmou. Praktické rady tedy budou obsaženy v každé minutě obou pořadů.
Vždy v sobotu se tak diváci mohou těšit na rady, tipy a inspiraci pro zdravý životní styl i duševní pohodu celé rodiny. Každý díl je natáčen v krásném prostředí českého venkova.