-Komerční sdělení-
Lyžujete rádi, jen vás potom bolí celý člověk? Nebo dokonce před tím? Co je "zdravá" bolest sílících svalů a co jsou potíže, které nepatří na sjezdovku, ale do ordinace? Zkusíme si poctivě odpovědět na otázku, zda jde o zdravý sport pro každého, nebo zda má nějaká úskalí a jak je případně překonávat.
Běh na lyžích bez omezení
Budeme dále rozebírat asi především specifika sjezdového lyžování, protože běh na lyžích není v žádném ohledu problematický sport. Může jej provozovat doslova každý, kdo se udrží na nohou. Jde o plynulý pohyb, který není nijak kontraindikován.Skoro to svádí prohlásit totéž i o rekreačním sjezdovém sportu, který není kontaktní a nehrozí při něm prudké změny směru pohybu jako třeba při fotbale. Šetrná je ovšem pouze plynulá jízda, žádné skákání ani jízda v boulích, které kloubům nedělají dobře. A také nesmíte mít dále zmíněné zdravotní obtíže, které vás o potěšení z lyžování připraví.
Kdo na sjezdovky nesmí?
Lyžovat by neměl ten, kdo trpí poruchami rovnováhy a to z jakýchkoli příčin a překážkou jsou také nekompenzované oční vady. Potřebujete-li brýle, noste je. Běžně jsou k dostání lyžařské ochranné brýle, pod které se dioptrické bez problémů vejdou.Nejvíc lidí má ale zkušenost s nepříjemnými bolestmi kloubů - kyčlí a kolen. Někdy jsou potíže tak velké, že vás na svah ani nepustí a pak důležité zjistit, co za nimi stojí. Neodkládejte odborné ortopedické vyšetření a dopředu se ničeho neobávejte, nemusí jít hned o nic fatální. Jak říká naše odborná konzultantka, fyzioterapeutka Martina (fyziomartina.cz), v některých případech pomůže správně nalepený kinezio tejp, který upraví zapojení svalů. Aplikaci tejpů nechte ale raději odborníkovi, nepokoušejte se je lepit svépomocí, jsou opravdu účinné a mohli byste si svůj problém zkomplikovat.
Lyžováním ke zdraví, ne k ortopedovi
Možná znáte tu situaci, kdy na hory jedete čilí a bez bolestí a po týdnu na lyžích vás bolavá kolena a stehna nevynesou ani do druhého patra. Bolesti u zdravého člověka za pár dnů odezní, ale nebude to bez práce, pokud těmto stavům budete chtít napříště předejít.Chce to přípravu v posilovně, lyžování zkrátka vyžaduje silné stehenní a hýžďové svaly. Správné posilování imitující pohyb na lyžích je vlastně izometrické cvičení, kdy zaťatý sval drží zátěž, kloub se nepohybuje. (Opakem je izotonické cvičení, kdy se sval prodlužuje a zkracuje a kloub se pohybuje z jedné krajní polohy do druhé.) Izometrická cvičení jsou velmi účinná a přiměřeně silné svalstvo pak zabrání přetěžování kloubů, tzn. nebudou vás bolet kolena po prolyžovaném víkendu. Vhodnou přípravou je i tzv. jumping, cvičení na trampolínách a nestabilních plochách, při kterém posílíte hluboké vnitřní svalstvo trupu.
Aby svaly nebolely
Skutečně důležité je protahování svalstva a to před výkonem i po něm. Budete-li na své fyzické přípravě pracovat během roku pod dohledem profesionála v nějakém fitness centru, naučíte se série protahovacích cviků, které pak rozhodně praktikujte po každém návratu ze sjezdovky. Strečink neodbývejte, naopak, buďte systematičtí a nezapomeňte, že protažením byste měli i ráno začít. Svaly se rozehřejí a snižuje se tím riziko úrazů. Pokud máte během pobytu na horách možnost navštěvovat saunu, využijte toho. Svalům pomůžete od bolesti, prohřejí se, zbaví odpadních látek a budete se cítit dobře. To samé platí o masážích.Bezpečí a komfort
Adrenalin by vám neměl vypnout pud sebezáchovy, je potřeba myslet také na bezpečnost. Zejména máte-li na starost děti, odpovězte si na otázku: jak je chránit před úrazy a jak minimalizovat rizika, která hrozí ze střetů a pádů?Specialisté na lyžařskou výzbroj v Happysportu kladou na srdce tři základní věci:
První, a dnes už snad samozřejmá součást výbavy, je helma a to jak pro děti, tak pro dospělé.
Za druhé je to správná velikost lyžařských bot. Rodiče často chybují při pořizování dětské lyžařské výbavy. Rádi by, aby potomkům věci vydržely co nejdéle a tak kupují boty i lyže větší s tím, že děti rychle rostou. To je absolutně špatně. Dětská bota musí sedět přesně. Jakmile je větší, dítě v botě klouže a hůře drží rovnováhu. To mu samozřejmě může výcvik zásadně znepříjemnit, ale co víc - dítěti se při pádu může v netěsné botě noha přetočit a zlomeniny z těchto příčin bývají velmi nepříjemné. Přitom je to zbytečné, dnes se dají velmi kvalitní dětské boty a lyže pro dítě vypůjčit za pár stovek a navíc i během sezony výbavu v rámci jednoho půjčovného vyměnit za větší, pokud je to třeba.
A do třetice - chránič páteře. Pokud máte za to, že to je nepohodlná zbytečnost dobrá akorát pro akrobatické lyžaře, vězte, že jste na omylu. Chránič zad a páteře dokáže zabránit vážným následkům střetů s jiným lyžařem. Malé dítě na svahu není těžké přehlédnout, pokud do něho někdo vrazí, nebo ho dokonce přejede, může mu ublížit. Chrániče se vyrábějí ve všech velikostech, správně velký neomezuje v pohybu a navíc příjemně hřeje.
A na závěr jen stručná rada - nepřepínejte své síly. Cítíte-li únavu, dejte si pauzu. Jděte na procházku, postavte sněhuláka, nebo se posaďte do Apres Ski. Na světě je ještě spousta svahů, které čekají až je pokoříte a na to je přece dobré zůstat zdravý.