-Komerční sdělení-
Studium v zahraničí je skvělou příležitostí dnešní doby – mladí lidé se díky němu osamostatní, zdokonalí v cizích jazycích a poznají nové kamarády. Stipendia lze získat na prestižních evropských univerzitách, ale i na školách v USA nebo v Asii. Jak se ale na zahraniční studium připravit po finanční stránce?
Se začátkem nového školního roku vyjíždí středoškoláci i vysokoškoláci na zahraniční studijní pobyty. Nejčastěji vysílá studenty do členských a partnerských zemí Evropské unie program Erasmus+. Dle statistik Domu zahraniční spolupráce vyjelo v minulém akademickém roce do zahraničí více než 7 200 studentů. Mezi nejoblíbenější země patří Německo, Španělsko, Portugalsko, Velká Británie a Francie. Semestr či celý rok je možné strávit třeba i v daleké Austrálii nebo Japonsku.
Jedním z hlavních důvodů, proč se mladí lidé o zahraniční stáž neuchází, je nedostatek financí. Zastupitelské organizace, které mají pobyty na starost, jim sice poskytnou stipendium, to ale zpravidla nepokrývá veškeré životní náklady s pobytem v cizině spojené. Lepší tedy je, když si studenti zkusí potřebnou sumu předem našetřit. Během stáže si také mohou zkusit najít brigádu, ta ale často závisí na znalosti místního jazyka. Z průzkumu České bankovní asociace vyplývá, že tři čtvrtiny Čechů si peníze pravidelně odkládají a mladší ročníky tyto peníze často využívají právě na vzdělání. „S výukou finanční gramotnosti doporučuji začít již od dětství, například klasickou hrou na obchod nebo pomocí moderních on-line technologií. Pro děti školou povinné pak existuje řada projektů, které pedagogům pomohou žákům a studentům svět financí přiblížit, například Bankéři do škol. Mladí lidé pak budou vědět, jak nakládat nejen s kapesným od rodičů, ale také s jejich prvními výplatami z příležitostných brigád,“ říká Helena Brychová, vedoucí vzdělávacích projektů České bankovní asociace.