Ačkoli to do tohoto města máme jen nějakých 70 km /hodinu jízdy/, poprvé jsme se sem vypravili teprve loni v únoru v době lockdownu. Vzhledem k tomu, že se nám zde opravdu líbilo, rádi jsme se sem o minulém víkendu znovu vypravili. Ráda bych vám v tomto příspěvku alespoň trošku město přiblížila a třeba vzbudila zájem sem také zavítat.
Roudnice nad Labem je město ležící na levém břehu řeky Labe v okrese Litoměřice. Podle statistických údajů trvale žije na území města 12506 obyvatel. Roudnice se rozkládá na ploše 16,67 km² a patří k ní vesnice Podlusky. Historické jádro města a okolní zástavba jsou chráněny jako městská památková zóna. První písemné zprávy o Roudnici nad Labem pocházejí z poměrně pozdní doby, z let 1167 a 1176, městská práva získalo již ve 12. století.
Nejvýraznější dominantou centra města je bezesporu zámek. Ten se nachází na levé straně od Karlova náměstí, v případě, že do města dorazíme ve směru od Litoměřic, přes Špindlerův most. Lobkowiczký barokní zámek je údajně čtvrtý největší v ČR. Byl postaven na místě původního románského hradu v letech 1652-84. Hrad býval oblíbeným letním sídlem pražských biskupů a prý zde byl Mistr Jan Hus vysvěcen na kněze. Interiéry zámku byly dokončovány až počátkem 18. století i proto, že byly tvořeny 180 místnostmi. Po 2. světové válce byl zámek zestátněn a dlouhá léta zde sídlila Vojenská konzervatoř Víta Nejedlého. V roce 2008 byla škola zrušena. V současnosti si můžete prohlédnout zámeckou jízdárnu, galerii obrazů českých malířů 19. a 20. století nebo zámeckou kapli.
Výrazným prvkem samotného náměstí je pak barokní sloup se sochou Sv. Vavřince z přelomu 17. a 18. století. V létě je možno se osvěžit a posedět u kamenné kašny, která je též v centru náměstí.
Doslova jen pár metrů od Karlova náměstí narazíme na další, tentokrát menší náměstíčko, které je pojmenováno podle sochy, která je na samém jeho okraji - Husovo náměstí. Při příchodu upoutá po pravé ruce krásně opravená historická budova Rolnické záložny, na konci náměstí se nalézá Kulturní dům Říp a pokud se vydáme po pravé straně KD, po pár krocích dojdeme až ke kamenné Hlásce. Věž byla dříve využívána k obraně, později k hlášení ponocného a ohlašování požárů - poté jako vodojem pro kašnu, dnes je využívána jako rozhledna. V jejím sousedství si pak můžeme prohlédnout vinařský lis, který pochází z obce Konice a je starý přibližně 300 let.
Pokud se od KD vydáme směrem vlevo, křivolakými uličkami po chvíli dojdeme k Rudnému prameni, jenž zavdal názvu města Roudnice nad Labem se nachází v Havlíčkově ulici, ve výklenku zdi augustiniánského kláštera s chrámem Narození Panny Marie. Silně železitou vodu není rozhodně doporučeno pít. Rudný pramen po bombardování Roudnice 9.5.1945 přestal vyvěrat ze zdi kostela a vytékal ve dvoře vedlejší restaurace U Vágnerů. V roce 1983 se dva bratři z Roudnice rozhodli vodu přivést zpět na původní místo.
Kostel Narození Panny Marie byl vybudován spolu s klášterem augustiniánů ve 14 stol., na místě původního románského kostelíka, který byl po úpravě pojat do nové stavby jako sakristie. V 15. stol. byl poškozen nájezdy husitů a později několika požáry. V letech 1725-1734 byl barokně přestavěn. Z budovy konventu se dochovala tři křídla ambitu obklopující rajský dvůr.
Na závěr musím v této lokalitě zmínit ještě zděnou zvonici z roku 1715. Ta stojí na místě původní dřevěné zvonice, která shořela roku 1676.
V této dolní části města ještě nutno připomenout budovu Podřipského muzea. Vzniklo již v roce 1900, ale svoji vlastní budovu dostalo až o více než 100 let později v roce 2003. Z tohoto důvodu nebyla většina sbírek zachována a sbírky tak musely být při obnovení muzea zapůjčeny. Nynější stálá expozice představuje historický vývoj Roudnice a okolí a ve druhém patře nalezneme expozici unikátních sádrových odlitků originálů antických soch.
Tak co, zlákala jsem vás k výletu?
Kahomar - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz