Budeme se věnovat krásnému tématu - a to těhotenství. Konkrétně si popovídáme o stoupající váze u maminek. Myslíte si, že váha se dá ovlivnit a nebo už je dáno předem, zda maminka přibere 10, 20 nebo dokonce 30 kilo? V největších extrémech dokázaly maminky přibrat i 40 kilo. Já osobně si myslím, že se váha ovlivnit dá, a to výrazně. A jak toho dosáhnout? Začtěte se do následujících řádků.
Váha v těhotenství souvisí s BMI (index tělesné hmotnosti). Optimální přírůstek se určuje podle BMI před otěhotněním. Pokud maminka trpí podváhou, optimální přírůstek se pohybuje okolo 12 až 18 kilogramů. Má-li maminka normální váhu, přírůstek by měl být 11 až 16 kilogramů, pokud má maminka mírnou nadváhu, mělo by to být 7 až 11 kilogramů a pokud trpí silnější obezitou, tak 5 až 9 kilogramů.
Ovšem také platí, že každá žena je jiná a váha se vůbec nemusí shodovat s těmito čísly. Některé maminky mají výborné spalování a když jdou k porodu, tak tak třeba vůbec ani nevypadají, ovšem některé zase vypadají až moc silně. Všechno se dá ale alespoň z malinké části ovlivnit, i váha.
Nadměrné přibírání v těhotenství způsobuje vyšší pravděpodobnost císařského řezu i obezitu miminka. Naopak nedostatečné přibírání zase může zvýšit riziko předčasného porodu a nebo zapříčinit nízkou porodní váhu miminka.
Váha se dá ovlivnit přiměřenou a zdravou stravou během těhotenství a taky pohybem. Pověra, že má žena jíst za dva, je mylná a špatná, ovšem některé ženy se jí bohužel řídí. Maminka by měla příjem zvýšit o jednu malinkou svačinu denně. Měla by také jíst dostatek ovoce a zeleniny a hodně kuřecího a rybího masa. A také dostatečně pít ve větším množství. Měla by ale dávat přednost čisté vodě. O stravě si to shrneme tak - za prvé žádné velké přejídání, žádné nezdravé vysoce kalorické potraviny či sladké nápoje. Prostě a jednoduše by měla nastávající maminka dodržovat zdravý životní styl. O tomto tématu je psáno všude v časopisech i na internetu, proto ho nebudu rozebírat do podrobnějších rozměrů.
V ovlivňování váhy je také důležitý přiměřený a zdravý pohyb maminky a těhotné. První velkou zásadou je, že ženu nesmí při pohybu nic bolet, jinak musí okamžitě přestat. Pohyb či sport by měl být mírný a plynulý. Žena by neměla vykonávat adrenalinové sporty a cvičit na břišní svalstvo. Doporučuje se jízda na rotopedu a hlavně procházky a turistika. Čím více budete chodit, tím menší bude vaše váha a po porodu nabyté kilogramy shodíte lépe. Proto cvičte, ale co nejvíc opatrně.
Pokud tedy budete dodržovat dvě prosté zásady - Zdravá strava a Přiměřený pohyb, poté přiberete jen tolik, kolik je potřeba. Přeji Všem budoucím maminkám krásné a hlavně pohodové těhotenství.
ChytráŽena.cz