Spousta turistů z České republiky vyráží za krásnými místy do vzdálených exotických destinací, a přitom dechberoucí místa mají na dosah ruky. Konkrétně jižním směrem v sousedním Rakousku. Ač to zní možná neuvěřitelně, najdete v něm přes dva tisíce jezer. Nejtěžší tedy bude rozhodnout se, které blankytné skvosty navštívit.
Vybrali jsme pro vás pět jezer, ale v případě Rakouska snad ani nejde označit jen pár za ta nejkrásnější. Ať se rozhodnete pro jakékoliv, určitě nebudete litovat. Volba je jen na vás. A je opravdu z čeho vybírat!
Halštatské jezero (Hallstätter See)
Toto jezero je tím patrně nejznámějším, každoročně k němu směřují kroky tisíců turistů. A nejen kvůli tomu, aby se lidé příjemně vykoupali, ale aby si také prohlédli nádherné okolí, které je zařazeno do seznamu světového dědictví UNESCO.
Kouzelné modré jezero je obklopeno pohořím Dachstein, přilehlé městečko Hallstatt bývá označováno za jedno z nejkrásnějších na světě. Jeho historie sahá až do doby bronzové, místní doly patří na planetě k těm úplně nejstarším. To městu zajistilo bohaté příjmy, a mohlo tak vzkvétat. Památky jsou úžasně zachovalé a historie na vás toulkami po ulicích Hallstattu přímo dýchá.
Hlavní dominantou města je evangelický Kristův kostel, známý díky častým koncertům a dalším kulturním akcím, za návštěvu stojí také katolický kostel s kostnicí. Prohlédnout si rovněž můžete solné doly, v nich patří mezi oblíbené atrakce přes šedesát metrů dlouhá hornická skluzavka. Procházka kolem jezera je doslova učebnicovým příkladem romantiky. Z hraničního přechodu Dolní Dvořiště dorazíte k jezeru zhruba za dvě hodiny.
Neziderské jezero (Neusiedler See)
Víte o tom, že Rakousko má své moře? Samozřejmě, že nejde o to v pravém slova smyslu, ale pojmem "rakouské moře" se označuje právě toto jezero. Je totiž slané. Leží zhruba padesát kilometrů od Bratislavy, jeho rozloha je 320 kilometrů čtverečních.
Jezero není hluboké, díky solím a minerálům je voda mírně slaná, na vybraných místech je možné koupání i s nabídkou vodních sportů. V blízkém okolí můžete navštívit národní park Seewinkel, termální lázně St. Martins Therme, zábavní park pro celou rodinu nebo také stepní zoo Pamhagen.
Oblast je turisty velmi vyhledávaná a tomu je přizpůsobena rovněž infrastruktura.
Achenské jezero (Achensee)
Další z míst, která patří k těm, kterým se Rakousko chlubí před celým světem. Achenské jezero září nádhernou tyrkysovou barvou, obklopují ho horské masivy a pokud byste ho chtěli obejít, čeká vás trasa dlouhá 23 kilometrů. Je největším jezerem v Tyrolsku.
Atterské jezero (Attersee)
Přestože všechno výše zmíněné je nesmírně lákavé, Atterské jezero není příliš turisticky vytížené, což s sebou přináší výhodu v tom, že nebudete potkávat davy cestovatelů, ale budete se mísit s místními obyvateli.
Parkování je u jezera bezplatné a výborně dostupné, a to i pro vaše obytné vozy.
Jezero Zell am See
Pokud se rozhodnete navštívit zrovna toto místo, určitě nesmíte vynechat vyhlídku Gipfelwelt, soutěsku Sigmund Thun, děti se vyřádí v areálu draka Šmidolína na hoře Schmittenhöhe a odpočinout si můžete třeba v termálních lázních Tauern Spa.
A zde je pár užitečných vychytávek před cestou.
Pozor na poplatky a váhu vozu
Platit mýtné za používání dálnic je v současnosti už samozřejmostí, na kterou jsou turisté zvyklí. V zemi našich jižních sousedů ovšem na všechno dálniční známka nestačí, na některých místech se v mýtných bránách platí i průjezd tunelem.
Před cestou do Rakouska si musíte dát pozor na váhu vozidla. Běžný obytný vůz patří do kategorie osobních automobilů do 3,5 tuny, tudíž vám k jeho řízení stačí oprávnění skupiny B. Při cestách totiž můžete narazit i na kontroly, kde vám budou vůz vážit.
Kempování na divoko? Jen někde
Zastavit s karavanem někde u cesty nebo v lese a přenocovat pod širým nebem zní možná nadmíru romanticky, ne všude je to ale povolené. Kempování na divoko, tedy mimo oficiální kempy je dovolené ve spolkových zemích Horní Rakousko, Štýrsko, Vorarlbersko a ve vybraných územích Salcburska.
Rakušané turisty vítají, proto je k dispozici nepřeberné množství stellplatzů, tedy parkovacích míst přímo určených pro karavany, kde kromě samotného přenocování můžete také dobít elektrickou energii a vyměnit či doplnit provozní tekutiny.
Zdroj, foto: Campiri