V Galerii na Staroměstském náměstí je k vidění
velmi rozsáhlá výstava malíře Alfonse Muchy. Jedno celé patro, více než 500
metrů čtverečních, zaplňuje přes 300 exponátů. Výstava je rozdělena do několika
oblastí. Největší část expozice tvoří plakáty, které propagují francouzské
výrobky, předměty denní potřeby, pozvánky na různé akce a divadelní plakáty.
Na přelomu devatenáctého a dvacátého století jimi Mucha oslnil hlavně Paříž, ale i celou Evropu a Spojené státy americké. Je tu vystaveno několik grafických návrhů na první československé bankovky a první československé poštovní známky. To jsem ani nevěděla, že se Mucha tímto tématem zabýval. A docela mne to překvapilo. Zaujaly mne i pohlednice, kterých malíř vytvořil asi 180 kusů s různými motivy. Uvidíte zde francouzské, ale i československé. Je možné zde spatřit i umělcovy černobílé fotografie, které nejsou moc známé. Alfons Mucha svým všestranným nadáním zasahoval téměř do všech uměleckých oborů. Tvořil také návrhy obalů pro spotřební předměty, navrhoval úpravu jídelních menu, kalendářů, dekorativních zástěn, ilustroval knihy, navrhoval interiéry, šperky. Mezi známé návrhy, které byly uskutečněny, patří vitrážové okno v katedrále svatého Víta nebo výzdoba Obecního domu v Praze. Výstava je takovým průřezem Muchovou secesní tvorbou.
Alfons Mucha své okolí udivoval svým talentem téměř od malička. Nikdy ho ale nenapadlo, že by se mohl živit jako malíř. Až po setkání s mistrem Umlaufem svůj názor změnil. Na akademii výtvarných umění ho ale nepřijali, prý pro nedostatek talentu. Přesto se malířství věnoval celý život a byl velmi vyhledávaným umělcem. Jeho nejznámější tvorbu tvoří plakáty všeho druhu, na kterých se téměř vždy objevují krásné ženy. Skoro dvacet let života trávil nad Slovanskou epopejí. V plánu měl cyklus třiceti šesti velkoformátových pláten. Stihl jich dokončit pouze dvacet, na kterých shrnul dějiny slovanských národů.
Alfons Mucha se stal slavným takřka přes noc díky plakátu na představení Gismondy s herečkou Sarah Bernhardtovou v roce 1895. Poté tvořil hlavně divadelní plakáty. Byl jedním z mála umělců, který byl během krátké doby proslulý doma i v zahraničí. Alfons Mucha byl nejslavnějším malířem své doby a mistrem secese. Vydejte se tedy po stopách tvůrce tolika nádherných věcí. A zkuste zde najít odpověď na otázku: „Kam asi dala komise oči, když takového člověka nepřijala na uměleckou školu?“
ChytráŽena.cz