OTÁZKA TÝDNE:
Zaplatil jsem v blokovém řízení pokutu za přestupek a bylo mi řečeno, že případ je tím ukončen. Přesto chce po mně zdravotní pojišťovna uhrazení nákladů léčení. Proč?
ODPOVĚĎ:
S touto otázkou se setkáváme poměrně často. V uvedeném případě, jde-li o přestupek a s tím související náklady na léčení, se zřejmě jedná o přestupek proti občanskému soužití podle ustanovení § 49 odst. 1, písm. b) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích („Přestupku se dopustí ten, kdo ... jinému ublíží na zdraví“). Přestupek byl správním orgánem uzavřen tím, že vám uložil blokovou pokutu. Zaplacením blokové pokuty skutečně došlo k uzavření správního řízení, protože proti uložení blokové pokuty se nelze odvolat.
Je ovšem třeba rozlišovat samotné projednávání zaviněného protiprávního jednání ve správním řízení od náhrady škody podle ustanovení § 55 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, tedy náhrady nákladů vynaložených zdravotní pojišťovnou na zdravotní péči, kterou poskytlo zdravotnické zařízení pojištěnci poškozenému na zdraví.
Správní orgán vás shledal vinným ze spáchání přestupku a jako sankci uložil blokovou pokutu, tedy došlo k potrestání za to, že jste někomu způsobil újmu na zdraví. Po uzavření protiprávního jednání u správního orgánu ještě zbývá dořešit vzniklou škodu, resp. majetkovou újmu zdravotní pojišťovně za to, že musela vynaložit náklady na zdravotní péči o pojištěnce, který byl ošetřován ve zdravotnickém zařízení po vašem napadení apod.
Z ustanovení § 55 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, vyplývá, že příslušná zdravotní pojišťovna má vůči třetí osobě právo na náhradu těch nákladů na hrazené služby, které vynaložila v důsledku zaviněného protiprávního jednání této třetí osoby vůči pojištěnci. Z tohoto důvodu po vás zdravotní pojišťovna požaduje úhradu vzniklé škody zcela oprávněně.
Zdroj: VZP