Národní památník hrdinů heydrichiády a místo smíření při katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku založili v roce 1995 manželé Jaroslav a Eva Šuvarští.
Památník se nachází v Praze v Resslově ulici, dojdete k němu třeba z Karlova nebo z Jiráskova náměstí. Po vstupu do památníku se octnete v prostoru před kryptou kostela, kde je muzeum a pietní místo odkazující na boj sedmi československých parašutistů s německou přesilou, který proběhl dne 18. června 1942. Zde je umístěna expozice s dokumenty, fotografiemi a sbírkovými předměty.Výstava nabízí dějinný vývoj od Mnichovské dohody, přes vznik Protektorátu Čechy a Morava, nástup Reinharda Heydricha k moci, k přípravám a provedení operace Anthropoid až k boji v kostele a kryptě sv. Cyrila Metoděje. Je tu i vzpomínka na ty, kdo parašutistům aktivně pomáhali.
Do krypty vstoupíte netypickými dveřmi, prostor je velmi působivý. V kryptě jsou vystaveny i busty sedmi československých vojáků. V připojených životopisech se dozvíte, kdo byl Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Busty vytvořil akademický sochař Milan Benda.
Na boční straně kostela v ulici Resslova je umístěn Památník parašutistům a duchovním, popraveným za jejich ukrývání. Jsou na něm patrné stopy od německých střel. Okénko vede přímo do krypty kostela.
Událost je všeobecně známá, připomenu tedy jen podstatné: Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli 27. května 1942 atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Po atentátu bylo pro ně a další členy dalších výsadků nezbytné nalézt bezpečný úkryt. Ideálním místem se stal právě kostel sv. Cyrila a Metoděje, kde našlo útočiště sedm parašutistů.
Okupační moc zahájila po atentátu rozsáhlé represe, vlnu zatýkání a poprav, došlo k vypálení Lidic. Události zřejmě zapříčinily zradu parašutisty Karla Čurdy, který se 16. června dobrovolně dostavil do sídla gestapa v Petschkově paláci a navedl gestapo i do rodiny Moravcových. Nejmladší syn Vlastimil Moravec po krutém výslechu vyšetřovatelů gestapa dne 17. června úkryt atentátníků vyzradil.
Dne 18. června 1942 ve 4:10 hodin začali Němci kostel obkličovat. Do kostela se dostali bytem kostelníka. V kostele na kůru měli hlídku Opálka, Kubiš a Bublík. Ti zahájili palbu a první výpad nacistů odrazili. Poté následovala vleklá přestřelka, Němci do kostela stříleli i z oken okolních budov. Odpor parašutistů byl zlomen až po dvou hodinách, kdy jim došly náboje. Opálka a Bublík si poslední náboj nechali pro sebe. Jan Kubiš zemřel na následky zranění způsobené útočnými oddíly SS a gestapa. Boj v kryptě zbylých čtyř parašutistů skončil stejně jako boj na kůru. Parašutisté Valčík, Švarc, Hrubý a Gabčík si poslední náboj nechali pro sebe.
Němci do akce nasadili okolo 800 mužů. Boj trval sedm hodin. Stál život všechny parašutisty - jeden zemřel na následky zranění, šest jich spáchalo sebevraždu. Někteří z nich se pokusili o dvojitou sebevraždu, když rozkousli ampuli s jedem a hned poté se zastřelili.
Mrtvá těla parašutistů vynesli nacisté z kostela na chrámových kobercích a položili je na zem na roh ulic Resslova a Václavská. Jako osmé bylo na místo přivezeno tělo osmnáctiletého Jana Milíče Zelenky, odbojáře a spolupracovníka parašutistů, který po zásahu gestapa proti jeho rodině spáchal sebevraždu o den dříve. Na místo byly 18. června 2018 do chodníku vsazeny pamětní destičky.
Před chrámem sv. Cyrila a Metoděje stojí dvě mramorové desky s 294 jmény příslušníků nekomunistického odboje, kteří pomáhali parašutistům Jozefu Kubišovi a Janu Gabčíkovi v přípravě atentátu na Heydricha v roce 1942.
Národní památník hrdinů heydrichiády by měly určitě navštívit všechny děti školou povinné.
ChytráŽena.cz