Dnes jsem se rozhodla vypravit se na místo, kam jsem jezdívala často v mládí. Jedná se o Velkou Raču a celé Kysucké Beskydy, kam jsem jako náctiletá, v čase, kdy Česko a Slovenskou bylo jednou zemí, jezdívala na lyže.
Kysucké Beskydy jsou pohoří na hranicích severozápadního Slovenska a jižního Polska. Jsou pokračováním Oravských a Żywieckých Beskyd.
Nejvyšším vrcholem je Veľká Rača (Wielka Racza, 1 236,1 m n. m.), která je i významným centrem turistiky a lyžování. Pod ní leží velmi rozlehlá ves Oščadnica (v českých textech se někdy užívá počeštěný výraz Oščadnice). Některé její části leží ve vzdálených a na vysoko položených místech v horách (např. horské osady Zádedová, Haladejovci, Magura atd.). Další významné vrcholy jsou Kykuľa (1 087 m n. m.) a Malá Rača. Většinu území pokrývají lesy s množstvím chráněných druhů rostlin, z nichž několik je kriticky ohrožených. Ve Velké Rači můžete využít služeb několika turistických chat. Množství ubytování v soukromí, penzionů a hotelů nabízí samotná Oščadnica. Můžete si též pronajmout chalupu na některé z horských samot.
Velká část Kysuckých Beskyd je zahrnuta do Chráněné krajinné oblasti Kysuce, která byla vyhlášena v roce 1984 na ploše 654 km2. CHKO Kysuce však zahrnuje i další sousední horské celky, kterými jsou Javorníky s Turzovskou vrchovinou a Kysucká vrchovina.
Kysucké Beskydy jsou součástí flyšového pásma Vnějších Západních Karpat. Flyš vznikal usazováním zvětralin na dně třetihorního moře (prach, písky, jíly), které byly následně vyzdviženy během vrásnění na konci třetihor. Pro Kysucké Beskydy jsou charakteristické široké horské hřbety s příkrými a málo členitými svahy a poměrně hlubokými a úzkými dolinami. Nejvyšší partie pohoří jsou holé a travnaté, místy se objevují souvislé porosty borůvky nebo jalovce.
Do hor je vsazeno množství malebných kopaničářských osad s částečně zachovalou původní lidovou architekturou. Spádovým městem oblasti je Čadca ležící na železniční trati z Bohumína do Žiliny.
Kysucké Beskydy společně se sousedními Oravskými Beskydami prakticky tvoří jeden horský celek, který byl v minulosti označovaný jako Slovenské Beskydy. Pro polskou část těchto dvou pohoří se užívá název Žywiecké Beskydy.
Vyplatí se toto místo navštívit na více než jeden den. Je to tu vskutku zajímavé a vy se můžete během jednoho dne podívat hned do tří zemí – České republiky, na Slovensko i do Polska.
Pokud sem zavítáte v zimě, mám pro vás jeden tip: Největší předností střediska Snowparadise Velká Rača je jeho rozloha a dispozice ve třech navzájem lyžařský propojených lokalitách - Dedovka, Marguška a Lalíky. Nacházejí se zde sjezdovky všech náročností. Výborně si zalyžují všichni - od začátečníků až po nejnáročnější lyžaře. K dispozici je více než 14 km tratí. Téměř všechny sjezdovky jsou zasněžované technickým sněhem a jsou pravidelně upravovány. Počet sjezdovek: 15, z toho 7 modrých (lehká náročnost), 7 červených (středně těžké), 1 černá (těžká). Vyznavači běžeckého lyžování si také přijdou na své, nacházejí se zde běžecké trasy - Stopa zdraví v délce 1 km, 3 km a 5 km. Nástup na uvedené trasy je od vrcholové stanice sedačkové lanovky v Dedovke.
A tak Kysucké Beskydy zaujmou jak v létě, tak v zimě, na jaře i na podzim.
ChytráŽena.cz