Já vás chci tentokrát pozvat do míst, která nejsou pro tuto oblast vůbec typická - jde o náhorní plošinu s rybníkem a dokonce rašeliništěm! Vydejme se na Naučnou stezku Březina.
Parkoviště k naučné stezce (NS) se nachází u rybníčku jihovýchodně od obce Kostomlaty pod Milešovkou. Jestliže přijíždíte po silnici od Milešova, před výjezdem z lesa je v pravotočivé zatáčce odbočka k parkovišti vlevo špatně vidět. Pokud ji tedy přehlédnete, můžete zaparkovat v obci Kostomlaty. K východišti NS u rybníčku s parkovištěm pak z obce dojdete kolem hřbitova a kaple Panny Marie pomocné s údajně léčivým pramenem.
NS Březina byla zřízena v roce 2009, je dlouhá 7 km a má 7 tabulí informujících o zdejších zajímavostech. Zčásti vede bývalým vojenským prostorem. Od první zastávky u rybníčků, jejichž funkcí je zachycovat vodu z jarního tání, mírně stoupáme lesem ke zřícenině hradu.
Hrad Kostomlaty (též Sukoslav) byl postaven počátkem 14. století na místě slovanského hradiště. Obléhal ho a nakonec dobyl Jakoubek z Vřesovic. Tento zchudlý jihomoravský šlechtic byl zřejmě dosti svéráznou osobností, pokud se mu to hodilo, neváhal přestoupit na stranu protivníka. Podle pověsti bloudí o půlnoci rozvalinami hradu jeho duch s černou skvrnou v podobě kalicha na čele.
Ducha jsme neviděli, ale zato víme, že zde režisér Zdeněk Troška točil některé záběry do pohádky Nejkrásnější hádanka (2007). Při vhodném počasí je od hradu dobrý rozhled na Krušné hory i České středohoří, Teplice a Doubravskou horu.
Pod námi v obci Kostomlaty je nejvýraznější stavbou barokní zámek (nepřístupný, výchovný ústav pro mládež). Od zříceniny pokračujeme dále po naučné stezce, která se u rybníka stáčí vlevo a stoupá převážně listnatým lesem. Všímáme si zajímavého úkazu zvaného "opilý les" (jak svah pozvolna ujíždí, stromy rostou prohnutě). Možná si vzpomenete, že podobný jev jsme již viděli v okolí Kašperských Hor (viz článek Cestou zlatokopů kolem Kašperských Hor). Tabule NS náš postřeh potvrzuje, a co víc, přicházíme k aktivnímu sesuvu, který je v pohybu několik let. Pohled na masu horniny, v podstatě odtrženou část kopce, nevzbuzuje zrovna příjemné pocity.
Okrajem sesuvu stoupáme na zpevněnou cestu, zleva se připojuje modrá značka. Společně s ní přicházíme na rozcestí se zastávkou č. 4 – U velké jedle. Je zde nově postavený altán a hezké místo k odpočinku.
Naše další cesta vede po rovině, náhorní plošinou s rozsáhlým březovým hájem. Od zastávky č. 5 odbočuje kaštanová alej k Vojenskému (Nebeskému) rybníku. Pozornému oku návštěvníka neuniknou pozůstatky po činnosti armády, postupně pohlcované přírodou. Nejspíš se tak časem stane i s ruinou bývalé hájovny poblíž rybníka, kde bývaly do 90. let minulého století muniční a zásobovací sklady.
Vrátíme se k zastávce č. 5 a pokračujeme po naučné stezce k rašeliništi - jedinému v Českém středohoří a k bučinám se stromy starými i 170 let.
Druhou možností je od Vojenského rybníka pokračovat po asfaltové cestě, která postupně klesne do údolí, kde se nedaleko rozcestí Pod Březinou napojí na trasu naučné stezky (v tomto případě ale vynecháme zastávku 6 a 7, viz mapka).
Lesem pak sestoupíme po pěšině k východišti NS na parkoviště u rybníčku.
Doporučená mapa : KČT č.10 - České středohoří-západ
IKE - čtenářka
ChytráŽena.cz