Všeobecná pohybová průprava může pomoci s přípravou dětí na bezpečný pohyb již od kojeneckého věku, jelikož včas aktivuje správné pohybové mechanismy, zvyká děti na pravidelný pohyb a má tak kladný vliv na jejich celkový psychomotorický vývoj. U kojenců a batolat můžeme vhodným cvičením usilovat o podporu a postupné rozvíjení těch aktivit, které správnému vývoji odpovídají – otáčení, plazení, lezení, sed a začátky chůze. V každé z těchto fází pak dbáme na správné provádění všech cviků, aby byl pohyb pro děti bezpečný.
Škola smyku v tělocvičně?
Při lekcích všeobecné pohybové průpravy u předškoláků se procvičují všechny potřebné dovednosti – hrubá i jemná motorika, svalová souhra, koordinace ruka-oko, cvičení pohybů paží, nohou, posilování zádových a šíjových svalů i celého trupu, hody, skoky atp. – to vše napomáhá k rozvoji pohybového aparátu a dává těmto dětem velký náskok.
![](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/komercni-monkey-lavicka-deti-8.jpg)
Organizované lekce jsou účinnější i zábavnější
A proč je lepší cvičit i s kojenci a batolaty pod odborným dohledem, než třeba podle příručky doma? Faktorů, které zvýhodňují organizované cvičení před individuálním doma, je hned několik – lektoři jsou na cvičení s dětmi školení, mají potřebné znalosti o správném psychomotorickém vývoji a vědí, jaké cviky pro jednotlivá období připravit. Odborně stanovená metodika cvičení je totiž pro úspěch velmi důležitá. Kromě toho se v kurzech seznámíte se správným prováděním každého cviku, což mnohdy z příručky nevyčtete. V kolektivu se navíc děti motivují navzájem, mají tendenci opakovat po ostatních, pozorují své vrstevníky a cvičení je díky tomu víc baví. Organizované lekce pak můžete doplnit o cvičení doma – zařaďte cviky, které děti nejvíce baví, a dbejte na jejich správné provádění. Tempo cvičení si zde můžete stanovit sami, což je naopak výhodou domácího prostředí.
Je jednoznačně prokázáno, že děti, které jsou vedeny k pravidelné pohybové aktivitě od útlého věku, jsou šikovnější a mrštnější než jejich vrstevníci, kteří žádné kurzy cvičení nenavštěvují. U dětí sportujících odmalička lékaři dokonce uvádějí, že je postihne méně úrazů, a pokud úraz mají, pak jeho následky jsou mírnější. Jedná se především o typy úrazů, jako jsou pády či skoky z výšky, různá podvrknutí nebo zlomeniny končetin. Pohybově zdatnější děti si často dokážou díky správné koordinaci pohybů lépe poradit s různými nástrahami.
Zdroj, foto: Monkey´s Gym