Obec, resp. městys Dřevohostice, která leží 11 km jihovýchodně od Přerova pod soutokem Bystřičky s Radkovkou, jsme navštívili o letních prázdninách především proto, abychom si prohlédli místní zámek. Autobusem z Bystřice pod Hostýnem jsme vyjeli chvíli po poledni. Cesta trvala sotva čtvrt hodiny. Dřevohostice svým charakterem připomínají městečko, mají přes 1 500 obyvatel a už od autobusového nádraží jsou vidět věžičky radnice, která se nachází na náměstí, kam jsme měli namířeno i my.
Radnice je ozdobou dřevohostického náměstí. Je to majestátní renesanční budova z roku 1521 s velkou jehlancovitou věží se čtyřmi věžičkami stejného tvaru. Prostřední věžička vyniká nad ostatními svými rozměry.
Během své existence byla dřevohostická radnice, jejíž věže byly symbolem hrdelního práva, svědkem mnoha pohnutých i radostných událostí.
V minulosti bylo městečko postiženo několika zhoubnými požáry. Roku 1674 zničil požár velkou část Dřevohostic, včetně fary a kostela. Velmi postižena byla tehdy i budova radnice. Další ničivé požáry poškodily městečko v letech 1744, 1758, 1846,1876. Další požár v roce 1895 se opět nevyhnul radnici a vlivem prudkého jižního větru se rozšířil téměř na celé náměstí.
Po likvidaci následků požáru z roku 1895 byly původní jehlancovité věžičky budovy radnice nahrazeny novými věžičkami cibulovitého tvaru, což však neodpovídalo původnímu slohu, a tak v roce 1921 byla provedena stavba nových radničních slohově odpovídajících renesančních věží.
Na protější straně náměstí jsme prošli podloubíčkem žudrového statku, což je vlastně hanácký hliněný dům z poloviny 18. století. Jeho štít tvaru trojúhelníku je dokladem poměrně vzácného architektonického řešení. Na jaře a hlavně v létě sloužilo žudro ke společenskému životu městečka, k setkávání a k besedám sousedů a také děti zde měly útočiště pro své hry při nepříznivém počasí.
Hned vedle žudrového statku se nachází zřejmě bývalá Přerovská pivnice, jejíž název nese štít domu a nyní je tam řeznictví.
Během procházky městečkem jsme potkali spoustu památníků a soch, mě však nejvíce zaujal nádherný barokní kostel sv. Havla z konce 18. století s dvojitou cibulovitou věží.
Renesanční zvonice stojící nedaleko kostela je vysoká 25 metrů. Bohužel v době naší návštěvy byla obehnaná lešením.
Cestou k Dřevohostickému zámku, jehož prohlídku jsme si nechali záměrně až na závěr našeho výletu, jsme prošli také kolem kina, bývalého mlýna i hasičské zbrojnice.
Renesanční čtyřkřídlý vodní zámek ze 16. století byl postaven na místě původní tvrze (1326). Renesančně přestavěn Karlem st. ze Žerotína v letech 1595-1617. Raně barokně upraven v letech 1649-60. Roku 1897 prodán hraběnkou L. Skrbenskou obci, poté zde byla škola, skladiště či ústav pro mládež. Od r. 2002 je zámek opět v majetku obce. Je obehnaný vodním příkopem a přístupný po mostě, který přes něj vede. Hned u vstupu vás přivítá několik monumentů.
V předzámčí vlastního zámku jsou po obou stranách hořejší brány umístěny hodnotné barokní sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Sarkandra z druhé poloviny 18. století.
V objektu zámku se nachází obřadní síň a konferenční místnost, dále pak expozice ak. sochaře Jiřího Lendra a pamětní síň Lva kardinála Skrbenského. V předzámčí pak ještě unikátní hasičské muzeum, ale také jsou tu zřízeny sociální byty.
Ze zámecké věže, na kterou se dostanete přes půdu a dále pak po poněkud krkolomných uzoučkých schodech, je nádherný výhled na celé městečko a jeho široké okolí.
Areál zámeckého parku je dnes torzem kdysi hodnotné botanické zahrady, kterou obdivovali návštěvníci městečka ještě na počátku 20. století.
Nachází se tu také velmi prostorné a krásné hřiště pro děti včetně altánku k posezení a konají se tu různé kulturní akce.
K zámku se váže pověst o místní Bílé paní. Na zámku prý kdysi dávno žila zlá paní, která velmi sužovala lid. Robotníci ji prokleli, a proto po smrti nenalezla klid. Zjevovala se, celá bílá, z úst jí šlehal oheň a v zubech držela klíč. Prý jednou prosila místního osadníka, aby jí klíč vytáhl. Ten se však polekal a utekl. Volala za ním, že musí čekat dalších padesát let na vysvobození a bloudit po lesích. Od té doby ji prý již nikdo neviděl.
Prohlídka zámku je možná každou neděli od května do září a v době letních prázdnin každý den. Těšit se můžete na mnoho stálých expozic, prohlídku interiérů s průvodcem, výstup na zámeckou věž a unikátní muzeum historické hasičské techniky. Raritou je zde také první muzeum psychotroniky v ČR.
ChytráŽena.cz