Ale Hradčany jsou moc krásné, byli jsme se podívat na stromek, který rozsvítila Livia Klausová. Hradčanské náměstí v městské části Praha 1 je bezprostředně blízko Pražského hradu.
Procházka to byla opravdu velice zajímavá, co jsme si však nenechal ujít, bylo vyfotit si vilu Václava Havla, do které se přestěhoval z nábřeží, kde bydlel se svou první ženou Olgou Šplíchalovou, kterou bohužel přežil a pak se oženil s Dagmar Veškrnovou.
Velice doporučuji procházku po Hradčanech si zopakovat několikrát za život, je to velice poučné a pokud se Vám vydaří počasí, je to i příjemná procházka, ovšem mne už bolely nohy, a tak pokračování příště.
Přikládám fotku Havlovy vily, kde hostil Václav Havel hokejisty, když vyhráli v Naganu.
Procházeli jsme hlavně po Hradčanském náměstí, které je bezprostřední blízkosti Pražského hradu a pokračuje na I. hradní nádvoří. Mariánský morový sloup stojí uprostřed Hradčanského náměstí. Je chráněn jako kulturní památka, fotku Mariánského morového sloupu přikládám.
Stavba tohoto sloupu byla schválena v roce 1725 císařem Karlem VI., ale dokončen byl až v roce 1736, kdy byl také vysvěcen.
Sochu Madony i postavy světců na zábradlí vytvořil Maxmilián Brokoff a dokončil je František Weiss.
Sokl Mariánského morového sloupu tvoří sochy, kolem soklu pilíře stojí socha svatého Víta, socha svatého Václava a socha svatého Vojtěcha.
Na dolním podstavci jsou umístěny sochy: svatý Karel Boromejský, svatý Jan Nepomucký a Alžběta Duryňská. Také svatý Petr a svatý Pavel.
Mariánský morový sloup uprostřed Hradčanského náměstí v Praze stojí v místě, kde se při velkém moru v letech 1713-1714 konaly bohoslužby pod širým nebem. Sloup je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Svatý Vojtěch drží berlu a veslo. O veslu koluje mnoho legend. Pádlo však socha má už na fotografii Karla Plicky v publikaci Praha fotografická z roku 1940.
Originál je dnes uložen v Lapidáriu na Pražském výstavišti. Kolem sousoší byly instalovány kamenné ozdobné patníky.
ChytráŽena.cz