Ještěd je dominantou severních Čech a symbol města Liberec. Je to nejvyšší vrchol Ještědsko – kozákovského hřbetu (1014 metrů nad mořem). Na vrchol Ještědu vede lanovka z Horního Hanychova, městské části Liberce. Provozována zde je od roku 1933, v roce 1975 byla zrekonstruována. Vlastníkem i provozovatelem jsou České dráhy. Lanová dráha je oběžná dvou kabinová visutá osobní dráha s kapacitou třicet pět osob. Vzdálenost zhruba dva kilometry zvládne za čtyři minuty, převýšení je 401 metrů. Na trase je pouze jeden podpěrný sloup, maximální výška kabiny nad terénem je třicet metrů. Na Ještěd se dá také jít pěšky, vede tam značená turistická trasa.
Původně na Ještědu stála pouze chata, která sloužila pro nocleh a občerstvení turistů. Postupně byla zvětšována a postavena rozhledna vysoká osm metrů. Později zde vznikl horský hotel, který v roce 1963 vyhořel. V roce 1966 byl položen základní kámen současné stavby a v roce 1973 byl slavnostně otevřen nový hotel a vysílač. Má tvar jednodílného rotačního hyperboloidu, výšky téměř sto metrů s kruhovým půdorysem o průměru třicet tři metrů. Je zde zasklená vyhlídková terasa, restaurace, kavárna a hotel. Kolem budovy je krytý ochoz, ze kterého je hezký výhled po okolí. Díky tomu, že tu nejsou žádné další kopce, je z Ještědu vidět hodně daleko – téměř na celou polovinu Čech. Na východě Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory. Na jihu až Železné hory, Polabí, Prahu, Brdy a Křivoklátsko. Na západě České středohoří a možná i Doupovské hory a Krušné hory. Na severu velkou část Německa a Polska.
Na prostranství v blízkosti horského hotelu je několik zajímavostí:
Rohanův kámen – mohutný obelisk postavený na skále. Kníže Rohan nechal na vrcholu hory umístit špičatý sloup se znakem svého rodu v roce 1838. Tehdy zde vedla hranice mezi dvěma panstvími.
Malý Marťan – od července 2010 je zde bronzová, 170 centimetrů vysoká socha Marťánka, který pláče, že se ztratil. Autorem je výtvarník Jaroslav Róna.
Kříž na Ještědu – 1. 6. 1990 tu byl vztyčen a vysvěcen dřevěný kříž, který je vytesán z tvrdého akátového dřeva a napuštěn pravou býčí krví. Podle dobových záznamů zde bylo již několik křížů, zničily je ale bouře. Lidé se však nenechali odradit a pokaždé vztyčili nový.
Svobodné studio Sever – v blízkosti ještědského kříže je na zemi malá cedulka. Informuje o tom, že zde bylo provizorní studio, odkud v srpnu 1968 vysílalo improvizované studio Sever. Tehdy zde živě hovořil Jan Tříska a Václav Havel.
Na svazích v okolí Ještědu je lyžařský areál. Jedna sjezdovka je přímo pod Ještědem. Jsou zde také dva skokanské můstky, které byly postaveny v sedmdesátých letech dvacátého století. Bohužel nejsou moc využívány.
Stavba Ještědu je od roku 2006 zapsána jako národní kulturní památka České republiky a nominována (2007) na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.
ChytráŽena.cz