O existenci tohoto muzea jsem se dozvěděla úplně náhodou při hledání nějakých informací na internetu. Velmi mne to zaujalo. Neváhala jsem tedy dlouho a při nejbližší cestě do Prahy jsem muzeum navštívila. Velmi komunikativní paní pokladní mne informovala o tom, že Češi do tohoto muzea moc nechodí. Můj zájem ji tedy moc potěšil. Setkává se prý hlavně s cizinci, kteří tu i hodně nakupují. Nejdříve jsem byla seznámena s tím, co vše zde uvidím. Potom jsem se podívala na krátký film o historii i současnosti těžby českých granátů, lokalitách těžby a broušení.
Český granát je minerál sytě červené průsvitné barvy,
barevně stálý, odolává žáru a kyselinám. Tento drahokam je spíše menší až
drobný, jeho velikost většinou nedosahuje ani jednoho centimetru. Nahodile byl sbírán
z říčních náplavů již v pravěku. Organizovaný sběr granátů začal
v raném středověku, zhruba v šestém století. Až v druhé polovině
patnáctého století se začaly granáty více používat pro ozdobu liturgických
předmětů. Vrcholné období přišlo za vlády císaře Rudolfa II. koncem šestnáctého
století. Zhruba od té doby se název český granát začal používat oficiálně. Za
vlády Marie Terezie ve druhé polovině osmnáctého století byly šperky
s českými granáty velmi oblíbeny. Panovnice zakázala jejich vývoz do zahraničí
a zachránila tím domácí monopol těžby a zpracování. Bylo založeno několik
brusíren a český granát se stal symbolem Čech.
V devatenáctém století byly české granáty s velkými úspěchy vystavovány v různých světových městech. V současné době mají ve světě ohromný ohlas a je o ně zájem. Velikost jednotlivých kamínků se pohybuje od dvou do šesti milimetrů. Jejich nádhera vynikne ve větších plochách. Obroušené granátky jsou zasazovány do konstrukce z kovu, převážně stříbra. Do středu šperku se umisťují větší kameny a směrem k okrajům menší. Tím se docílí krásně třpytivé červené barvy, což je specifický charakter českých granátů.
Viděla jsem zde spoustu šperků od nejstarší doby po nejnovější, modernější tvary. Ať už byly spony, brože, náhrdelníky, přívěsky, náramky, prstýnky, náušnice – vždy byly nádherné. V kombinaci se stříbrem moc hezky vynikla červená barva granátů. V kombinaci se zlatem se vyrábějí jen výjimečně, pár jich tu také bylo, ale ty tolik nevynikly. Moc se mi líbil šperk, který byl vyroben pro Michelle Obamovou a cena z pěvecké soutěže Český slavík. Je zde i obchod, takže si můžete některé šperky hned koupit. Samozřejmě si můžete i navrhnout svůj šperk a podle nákresu vám ho vyrobí. Cena by byla ale vyšší. K zakoupenému šperku obdržíte certifikát jeho původu a pravosti.
ChytráŽena.cz