Jednoho dne mi přišel e-mail od kamarádky s odkazem na
Muzeum diamantů v Praze a velmi krátkým textem: „To musíme vidět!“ Vůbec
jsem netušila, že takové muzeum existuje. Ihned jsem tedy prostudovala všechny
informace a odepsala kamarádce: „Tak kdy pojedeme?“
Domluvily jsme se a vyrazily do Prahy za zážitky. Diamantové muzeum je poměrně malé, ale úžasné. Představuje šperky z továrny rodiny Katz z Izraele. Hned u pokladny jsme dostaly tablet, který na nás postupně chrlil zajímavé informace. Pokusím se vám je také předat.
Diamant je nejtvrdší přírodní materiál. Pojmenování pochází
z řečtiny a v překladu znamená nezničitelný. Chemicky čistý a
strukturálně perfektní diamant je čirý bez odstínů a zabarvení. Pokud je
zbarven, tak je to způsobeno právě chemickými nečistotami nebo kazy. Sytost a
barva zvyšuje nebo naopak snižuje cenu. Zhruba dvacet procent vytěžených
diamantů je tak kvalitních, aby se mohla použít v klenotnictví. Dříve se
do šperků vsazovaly pouze surové neopracované diamanty. Až v patnáctém
století se začaly brousit a opracovávat. A tak vznikl briliant. Pozor na
záměnu: diamant je nerost; briliant je diamant kulatého nebo oválného tvaru
s briliantovým výbrusem, který má 57 plošek. Tím je docíleno velmi
vysokého lesku.
Brilianty jsou nejčastěji používány ve šperkařství. Velmi významné je ale i využití diamantů v průmyslu. Vyrábějí se z nich například brusné, řezné a vrtné nástroje. Zde se používají ty diamanty, které nejsou vhodné pro šperkařství – nemají odpovídající barvu a čistotu. V současné době se přírodní diamanty těží převážně v povrchových nebo podmořských lomech v Botswaně, na Sibiři, v Kanadě, v Jižní Africe, v Angole, v Namibii a v Austrálii.
Zajímavou procházkou po Diamantovém muzeu jsme se dozvěděly vše o těžbě, opracování, broušení, třídění a hodnocení diamantů. Pomocí tabletu jsme se na každé zastávce dozvídaly nové a nové informace. Nyní nás už čekala prohlídka šperků v Briliantovém obchodě. Prstenů, náhrdelníků, náušnic a náramků zde bylo mnoho. Asi bych si ani nedokázala vybrat, protože byly moc pěkné všechny. Ceny mne ale upozornily na to, že se dnes budu jen dívat. K zakoupenému šperku zde dostanete certifikát, který vám zaručuje pravost výrobku. Prohlídku jsme zakončily v Diamantové kavárně, která je součástí muzea. Zde jsme poseděly u kávy a výborných koláčků. Plné dojmů jsme ještě diskutovaly o tom, co vše jsme viděly. Shodly jsme se na tom, že za průměrnou cenu vstupného jsme měly možnost prohlédnout si milionovou výstavu.
ChytráŽena.cz