Jedná se o Zbrašovské aragonitové jeskyně. Leží v Olomouckém kraji v malebném údolí řeky v lázních Teplicích nad Bečvou v Hranickém krasu. Jeskyně byla objevena náhodou. Od nepaměti byly v teplickém údolí známy vývěry teplé kyselky a oxidu uhličitého. Při hledání pramene kyselky byla v roce 1571 objevena jeskyně. Vysoká koncentrace plynu a další problémy ovšem zabránily dalšímu průzkumu jeskyně. Až postupem času byly objeveny další otvory a přístupu do jeskynního komplexu a v roce 1926 mohly být jeskyně zpřístupněny pro veřejnost.
Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou dnes součástí národní přírodní památky vyhlášené roku 2003 na území 7,74 ha. Dnes činí celková délka systému 1.435 m známých a zmapovaných prostor. Jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu v ČR. V roce 2003 byly Zbrašovské aragonitové jeskyně vyhlášeny národní přírodní památkou.
Při prohlídce Zbrašovské aragonitové jeskyně si nezapomeňte prohlédnout ani nejhlubší propast ČR a nejhlubší zatopenou propast světa. Tou je Hranická propast. Z vyhlídkové plošiny můžete obdivovat suchý jícen Propasti do hloubky 69,5 m až k Jezírku, pod jehož hladinou pokračují obří zatopené prostory. Extrémní hloubka Propasti je dána způsobem jejího vzniku, kdy termální vody vystupovaly z hlubokých puklin a rozpouštěly vápencový masiv směrem zespodu nahoru, až došlo k otevření Propasti na povrch. Podle nových poznatků může její definitivní hloubka dosáhnout i několika kilometrů, protože dna dosud nikdo nedosáhl. Nejhlubší potápěčský sestup do hloubky 265 m uskutečnil Krzysztof Starnawski (2015).
Při prohlídce Hranické propasti a Zbrašovské aragonitové jeskyně si prohlédněte také Hranice samotné. Pěšky to je jen 3,5 km a příjemná procházka nabízí krásné vyhlídky. Je to např. krásná vyhlídka od sochy sv. Jana do údolí Bečvy nebo pohled na zbytky hradu Svrčova.
ChytráŽena.cz