Výstava v Tančícím domě „Třináct komnat První republiky“ přibližuje atmosféru doby mezi dvěma světovými válkami. Ve třinácti tematických okruzích jsme se seznámili s životem lidí v letech 1918-1938. Československo bylo tehdy zemí svobody, elegance a noblesy, špičkového průmyslu a kultury na světové úrovni. Na druhé straně tu ale byla bída, nezaměstnanost a politické rozbroje. Přeneste se tedy nyní se mnou do doby, kdy v zemi byl prezidentem Tomáš Garrigue Masaryk.
Prohlídku výstavy začneme v přízemí. Zde se seznámíme s oblastmi podnikání, sportu a politiky. První, co při vstupu uvidíme, je rodinný kabriolet Walter z roku 1932. Továrník Josef Walter ho sestrojil pro sebe a svoji rodinu. Na celém světě prý existují jen tři exempláře. Prohlédneme si také motocykl Jawa 100, modely a plakáty dalších aut. Zaujala mne také prvorepubliková kavárna s dobovým vybavením. Hned bych si sedla ke stolečku a čekala, až mne někdo přijde obsloužit. Postoupím dále. Zde je spousta obalů a etiket od sýrů, čokolád, piva, mýdla, tabáku a cigaret. Jsou to umělecká díla. Také několik oblíbených hraček, především cínoví vojáčci a dřevěné kostky. Nechybí tu trezor s penězi, poštovní známky, potravinové lístky, plná knihovna knih, psací stůl a židle. Nejznámějším spisovatelem té doby byl Karel Čapek. Zde si můžete prohlédnout model robota z románu R.U.R. Sport tehdy lidé provozovali pouze pro zábavu a zdarma. Legendou mezi sportovci byl Gustav Frištenský a samozřejmě Eliška Junková.
Ve sníženém patře je vystaveno několik kostýmů z filmů, které se odehrávají v období První republiky. Nemůže zde tedy chybět seriál První republika, Bohéma, Hříšní lidé města pražského, Čapkovy povídky, Policajti z Luhačovic… Krátké ukázky z některých filmů natočených v první republice zde můžete shlédnout v malém provizorním kině. Část výstavní plochy představuje kuchyň, která dříve sloužila jako hlavní místnost v domě. Některé kousky nábytku se také objevily v úspěšných filmech.
V prvním patře vidíme oblasti umění (výtvarné, architektura, poezie, film, divadlo, móda). V okruhu věnovaném filmu jsou k vidění fotografie, filmové plakáty, šatna Adiny Mandlové, osobní věci Vlasty Buriana. Výroba filmů se stala hitem, Češi své filmy prodávali do zahraničí. Podle filmových postav se lidé oblékali a chtěli se chovat jako oni. Jejich vzory byli Adina Mandlová, Lída Baarová, Anny Ondráková, Věra Ferbasová, Oldřich Nový, Zdeněk Štěpánek, Vlasta Burian, Jiří Voskovec, Jan Werich. V té době byly vybudovány filmové ateliéry na Barrandově bratry Havlovými, vznikala nová divadla, kabarety, varieté. Lidé se chtěli bavit a chodit za kulturou. Básníci v té době měnili svůj umělecký směr. Velmi úspěšná byla tvorba pro děti. Nezapomenutelní jsou například pejsek s kočičkou od Josefa Čapka, Spejbl a Hurvínek od Josefa Skupy, kocour Mikeš od Josefa Lady, loutky Jiřího Trnky. Je tu i výstavka dobových hraček a dekorace na Štědrý den. A teď něco pro ženy. Módu tehdejší doby ovlivnila slavná návrhářka Hana Podolská. Styl oblékání se, jako všechno, hodně změnil. Vše bylo uvolněnější a vzdušnější. Jsou zde i návrhy Lisy Mikové, která ještě žije. Zajímavostí je, že už v té době se začala stavět první krematoria a o pohřby žehem byl velký zájem.
V druhém sníženém patře nacházíme třináctou komnatu operní pěvkyně Emy Destinové. V tmavých místnostech je vystaven tmavý původní originální nábytek zdobený zlatem. Ema Destinová byla vlastenka a propagovala českou hudbu ve světě. Věnovala se okultním vědám, možná právě proto je její komnata tak temná. I ten pověstný kostlivec vylézající ze skříně tu je. Tato část výstavy na mne moc hezky nepůsobila, a abych řekla pravdu, tak mne zaujala jen vosková figurína božské Emy.
První republika je také popisována jako období rozkvětu demokracie, kultury a vlastenectví. Mnohé z toho jsem na výstavě viděla. Procházka českou minulostí není nikdy na škodu. Vidět, jak se žilo dříve, je zajímavé. Škoda, že období První republiky trvalo poměrně krátce. Možná by se mi líbilo v ní žít.
ChytráŽena.cz