Když jsem se dozvěděla, že budou vystaveny korunovační klenoty, hned jsem byla rozhodnuta, že se na ně pojedu podívat. Už jsem je sice viděla, ale jsou tak nádherné, že to stojí za další návštěvu. Obzvláště když jsou vystaveny u příležitosti tak významné – 100 let od založení Československé republiky a 25 let od vzniku České republiky.
Procházíme Jižními zahradami Pražského hradu a řadíme se do fronty. Zatím není moc dlouhá, čekáme zhruba hodinu a půl. Procházíme bezpečnostní kontrolou, odkládáme věci v šatně a vcházíme do Vladislavského sálu. Hned za dveřmi byla umístěna vitrína se zbrojí svatého Václava, která je součástí svatovítského pokladu. Viděli jsme zde límec od pláštíku, který byl vyroben z kroužků železného drátu v kombinaci se zlatým drátem. Zřejmě měl chránit krk a uši bojovníka. Pochází asi ze čtrnáctého století. Uprostřed vitríny byla relikviářová busta svatého Václava z roku 1500. Vyrobit ji dal český král Vladislav Jagellonský a poté daroval do pokladnice chrámu svatého Víta. Ve schránce v hlavě byly uloženy zuby svatého Václava a v trupu jeho spodní čelist. Před bustou jsme viděli svatováclavský meč, který se používal při korunovaci českých králů. Na čepeli je vysekaný otvor ve tvaru křížku. Jako poslední zde byla vystavena svatováclavská přilba, která byla vyrobena z jednoho kusu železného plechu. Vedle vitríny bylo vystaveno pouzdro na královské jablko z roku 1929.
Postupujeme Vladislavským sálem a prohlížíme si další zajímavosti, které tvoří výstavu Příběh korunovačních klenotů po roce 1918. Pročítáme si informace seznamující s osudy korunovačních klenotů za sto let republiky. Vidíme zde například dubovou bednu s přihrádkami z roku 1938, ve které byly klenoty převáženy do Žiliny v době mnichovské krize. Ke konci této výstavy si můžeme prohlédnout klíč od českých korunovačních klenotů, který je z roku 1868. Klíč s číslem 1 používá prezident republiky. Korunovační klenoty jsou uloženy od roku 1791 v Korunní komoře v katedrále svatého Víta. Jediný vstup k ní vede ze Svatováclavské kaple a musí zde být všech sedm držitelů klíčů: prezident, předseda vlády, arcibiskup pražský, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, probošt Metropolitní kapituly u svatého Víta a primátor města Prahy. Dále zde vidíme korunovační plášť z hedvábí a vlečkou lemovanou hermelínem.
Korunovační klenoty jsou vystaveny ve vitríně, která se dá obejít, můžeme si je tedy prohlédnout ze všech stran. Soubor korunovačních klenotů tvoří svatováclavská koruna, kterou dal vyrobit Karel IV. a věnoval ji svatému Václavu. Zhotovená je z 21-22karátového zlata s 96 drahými kameny a perlami, váží 2,36 kilogramů. Poprvé byla použita v roce 1347 při korunovaci Karla IV. a naposledy v roce 1836 při korunovaci Ferdinanda V. Královské jablko z 18karátového zlata a drahých kamenů. Na polokoulích jsou reliéfy s náměty ze Starého zákona. Královské žezlo je vyrobeno z 18karátového zlata a drahých kamenů. Hlavice má tvar květu, plochu zdobí vinné úponky a lístky. Královské jablko a žezlo pocházejí z roku 1534 a sloužily původně jako habsburské klenoty. Jako součásti korunovačních klenotů se staly v sedmnáctém století.
Letos poprvé se mohlo na výstavě fotografovat. Snažila jsem se zachytit tu nádheru. Bohužel v davu lidí a ještě přes sklo jsem z asi desíti fotek vybrala dvě, které stojí za otištění. Výstava se mi moc líbila. Pokud bude za nějaký čas znovu, neváhejte a jděte se podívat. Opravdu to stojí za to.
ChytráŽena.cz