V Karlových Varech je několik kostelů. Já jsem si vybrala k návštěvě tři zcela odlišné, každý je něčím zajímavý.
Kostel svaté Máří Magdaleny je původně středověký gotický kostel postaven ve druhé polovině čtrnáctého století. Později byl zničen požárem a zbourán. Základní kámen nového vrcholně barokního kostela byl položen 27. 4. 1733 a dostavěn o tři roky později. Plány vytvořil český architekt Kilián Ignác Dientzenhofer a nechal ho vybudovat řád Křížovníků s červenou hvězdou. Tento barokní chrám tvoří jediná elipsovitá loď s mnoha výstupky a kaplemi. Dvě věže mají cibulovité přilbice, každá z nich má ze stran hodiny. V interiéru kostela je k vidění bohatě zdobený inventář z osmnáctého století. V podzemí chrámu je unikátní pohřební krypta původního gotického kostela. Jsou zde uloženy kosterní pozůstatky ze zrušeného hřbitova. Kostel patří k velmi významným barokním dílům v ČR, proto byl v roce 2010 prohlášen Národní kulturní památkou.
Anglikánský kostel svatého Lukáše byl postaven za finanční podpory anglických lázeňských hostů v letech 1876 – 1877. Stavba vychází z romantického pojetí anglické pseudogotiky používající neomítnuté holé zdivo. Stavbě tak dodává cizokrajný nádech. Dvoulodní kostel má půdorys latinského kříže s mohutnými opěrnými pilíři. Nad kupolí nad křížením lodí má výraznou nakoso postavenou hranolovou věž s ochozem. Kostel svatého Lukáše se řadí mezi skvosty Karlových Varů a je chráněn jako kulturní památka. V současné době se v kostele nachází muzeum voskových figurín. Expozici tvoří nejstarší figuríny na světě a představují významné osobnosti uplynulých sto dvaceti let. Na balkoně kostela je několik zakletých zrcadel. Myslím si, že kostel by byl zajímavý i bez této expozice.
Pravoslavný kostel svatého Petra a Pavla je nádherně zdobený byzantující jednolodní kostel. Vystavěn byl v letech 1893 – 1898 podle stavby byzantsko – staroruského chrámu v Ostankinu nedaleko Moskvy. Finance na stavbu byly získány od zámožných srbských a ruských lázeňských hostů a šlechty. Kostel má půdorys řeckého kříže, je završen pěti pozlacenými kupolemi. Stěny doplňuje bohatá ornamentální sochařská a figurální malířská výzdoba. Vnitřní zařízení kostela je tvořeno bohatým majolikovým dřevěným ikonostasem s olejovými ikonami světců. Původně byly vyrobeny pro Světovou výstavu v Paříži v roce 1900. Pozlacené kupole jsou vidět z dálky a ze všech vyhlídek a rozhleden.
Každá doba a každý národ chce mít své. Postupně tu vznikly tři kostely, které charakterizují vlastnosti původců staveb. Někteří dávají na obdiv bohatost a propracovanost, jiní jsou spíše skromnější. Když byste si tyto stavby postavili vedle sebe, tak si řeknete, že není možné, aby byly v jednom městě. Ale je tomu tak. Z toho je vidět, jak byly Karlovy Vary vždy populární a jezdili se sem léčit lidé z různých částí Evropy. Doufám, že to tak zůstane a neovládne toto hezké město jen jeden národ.
ChytráŽena.cz